۵ نکته کاربردی هنگام تمرین پیانو

نکاتی که هنگام تمرین پیانو باید بدانید

۵  نکته کاربردی هنگام تمرین پیانو می تواند به شما کمک کند بهترین نتیجه ی ممکن را از تمرینات خود بگیرید. تمرین پیانو  و درست تمرین کردن مهم ترین نکته در یادگیری و نوازندگی پیانو است. اگر مدام تمرین میکنید ولی جواب نمیگیرید یا به تسلطی که باید برسید نمی رسید و نمی توانید تمرین خود را درست اجرا کنید بهتر است بدانید که در تمرین خود مشکلی دارید و باید شیوه ی تمرین خود را کمی اصلاح کنید و با یک سیستم جدید تمرین خود را ادامه دهید چون هستند افرادی که مدت زیادی در کلاس های مختلف شرکت می کنند ولی هنوز در نوازندگی مشکل دارند. قطعا تمرین اصولی و درست اساسی ترین بخش نوازندگی است. تمرین بیشترین اهمیت را در پیشرفت هنرجو و نوازنده خواهد داشت. برای اینکه در تمرین نتیجه بهتری بگیرید و بتوانید از تمرینات خود بهترین نتیجه را بگیرید حتما این مطلب را تا آخر مطالعه کنید.

تمرین پیانو

نکات ضروری برای تمرین پیانو

  • پیوسته تمرین کنید نه مقطع

سعی کنید خیلی بین تمرینات خود بلند نشوید چرا که نوازندگی مثل ورزش کردن نیاز به گرم کردن دارد  و با هربار قطع کردن تمرین یا فاصله انداختن بین تمرینات نیاز به گرم کردن دوباره دوباره دارم .  پیوسته تمرین کردن دست و انگشتان شما گرم میشود و قطعا عملکرد شما در نوازندگی بهتر می شود.

  • کتاب های تکنیک و اتود را جدی بگیرید

همه ی نوازنده ها و هنرجویان بیشتر وقت خود را به تمرین قطعات و آهنگ ها اختصاص می دهند و از تمرین اتود ها تمرینات تکنیکی مثل کتاب بیر چرنی و هانون  و تمرینات گام نوازی غافل می شوند و اهمیت کمی به این تمرینات می دهند. طبیعی است که همه نوازندگان به قطعات و آهنگ ها علاقه بیشتری دارند ولی چیزی که باعث پیشرفت و بالا رفتن تکنیک ما در نوازندگی پیانو می شود اتودها و تکنیک ها هستند پس حتما باید این تمرینات را کاملا جدی بگیرید و از آنها غافل نشوید. تمرین خوب تمرینی است که تمام تکنیک ها و اتودهای مورد نیاز نوازنده مانند پاساژ، گام، اتود را در بربگیرد.

  • با سرعت کم تمرین کنید

تمرین کردن با سرعت زیاد یکی از بزرگترین اشتباهات ممکن در تمرین هر سازی است. همیشه در قدم اول و دوم باید شمرده شمرده و با سرعت کم تمرین کنید. بعد از مدتی تمرین کردن و مسلط شدن به یک قطعه یا اتود می توانید آن را با سرعت مناسب بنوازید و تمرین کنید اما هیچ وقت در ابتدا با سرعت زیاد تمرین نکنید. در بعضی مواقع در ابتدا آروم و شمرده می نوازید اما بعد از مدتی سرعت خود را بالا میبرید برای جلوگیری از این مسئله می توانید با شمارش بلند و یا پا زدن تمرین کنید.

می توانید مترونوم خود را روی سرعت کم تنظیم کنید تا از تند زدن یا با عجله زدن جلوگیری شود. سعی کنید حتما خط به خط یا میزیان به میزان تمرین کنید. یعنی بعد از تسلط روی یک میزان میزان بعد را تمرین کنید این روش به شما کمک می کند از هیچ میزانی بدون تسلط رد نشوید.

  • از مترونوم استفاده کنید.

مترونوم در حقیقت دستگاهی مانند ساعت است که به ما در حفظ ریتم کمک می کند. تمرین با مترونوم تسلط شما را افزایش می دهد و به شما کمک می کند ریتم قطعه را درست اجرا کنید. مترونوم در انواع مختلفی وجود دارد هم مکانیکی و هم دیجیتالی. مترونوم مکانیکی روش کار متفاوت تری دارد که حتما از مدرس خود بخواهید کار کردن با این نوع مترونوم را به شما آموزش دهد. امروزه اپلیکشن های زیادی موجودند که به صورت کاملا ساده کار مترونوم را برای شما انجام می دهند.  

  • پوزیشن صحیح بدن و انگشتان را حفظ کنید

به هیچ عنوان هنگام تمرین قوز نکنید و به کمر خود فشار وارد نکنید. انگشتان خود ها حتما به صورت درست روی ساز قرار دهید و به هیچ عنوان انگشتان خود را نشکونید. کاملا با نوک انگشتان بنوازید. فاصله شما با پیانو حتما باید  استاندارد باشد و نه خیلی نزدیک باشید نه خیلی دور. حفظ پوزیشن صحیح بدن شما را از هر آسیبی حفظ می کند. اگر اشتباه تمرین کنید یا بدن شما در حالت اشتباه باشد ممکن است علاوه بر آسیب زدن به شما شما را زود از تمرین خسته کند. برای تمرین و نوازندگی صحیح باید اصول فیزیکی رعایت شود تا از لحاظ بدنی آسیب نبینیم و هم تسلط بیشتری روی ساز داشته باشیم. اگر صحیح نشستن پشت ساز و اصول اصلی را رعایت کنیم دسترسی بیشتری برای نواختن داریم.

نکات نهایی : حتما سعی کنید با دقت و پشتکار تمرینات خود را ادامه دهید و زمان تمرین خود را مدیریت کنید. حتما تمامی تمرینهای خود را به مقدار مساوی تمرین کنید. عوامل مزاحم را از مکان تمرین خود حذف کنید و اتاق تمرین خود را به یک مکان آرام و هنری تبدیل کنید. تهویه اتاق شما نقش مهمی در تمرین شما دارد.

تمرین پیانو
آخرین مطالب
مطالب مرتبط

آسان ترین سازهای ایرانی

ساده ترین سازهای ایرانی کدامند

سخت ترین سازهای جهان

سخت ترین سازهای جهان کدامند

ویدئوی عجیب از نی زدن با دسته جارو

با دسته جارو ویولن میزنه با خاک انداز نی
آکادمی موسیقی شهرآوا

دپارتمان سازهای کوبه‌ای

Shahravamusic95@gmail.com

۸۸۲۵۱۲۲۲