• تهران، شهرآرا، خیابان آرش مهر، روبروی درب بوستان شهرآرا، پلاک 54
  • شماره تماس 09369851365 _ 88283410 _ 88251222 -021

سخت ترین سازهای موسیقی

%d8%b3%d8%ae%d8%aa-%d8%aa%d8%b1%db%8c%d9%86-%d8%b3%d8%a7%d8%b2%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%85%d9%88%d8%b3%db%8c%d9%82%db%8c

 

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که نواختن کدام ساز ها از همه سخت تر است. و اینکه چه چیزهایی باعث می شود یادگیری یک ساز موسیقی سخت تر از سایر سازها باشد. بی شک همیشه از شنیدن سازهای موسیقی لذت برده ایم اما آیا تا به حال به این فکر کرده ایم که نوازنده چه سختی هایی را متحمل شده تا چنین دلنشین با سازش هنرنمایی کند!؟ سخت ترین سازها کدامند و از چه نظر نواختن این ساز ها دشوار است.

در این نوشتار به ۱۰ مورد از سخت ترین سازها برای یادگیری اشاره میکنیم.

 

شماره ۱۰

درامز

هرچند تصور بر این است که درامز ساز ساده ای است اما باید بدانید که حرفه ای شدن در آن پیچیده است. هماهنگ کردن بیت با ضربه های دست مهمترین چالشی است که در ابتدای یادگیری این ساز با آن روبه رو خواهید بود. همچنین دشواری دیگری که در حین یادگیری با آن رو برو می شوید صحیح اجرا کردن آکسان و ضربه است. هرچند که در یادگیری این ساز ممکن است با چالش هایی روبرو شوید اما شیرینی نواختن آن تمام سختی هایش را از یادتان خواهد برد.

اگر به یادگیری این ساز علاقه مند هستید میتوانید برای شما یک مطلب در مورد معیارهای انتخاب درامز برای مبتدیان تهیه کرده ایم.

 

شماره ۹

گیتار کلاسیک

گیتار کلاسیک از آن دسته سازهایی است که اکثر جوانان اشتیاق خاصی به یادگیری آن دارند هرچند نواختن گیتار نیاز به تمرین و صبوری فراوانی دارد و شما باید ساعتها متمادی تمرین کنید. چه بسا تمرین زیاد این ساز باعث سوزش و کبودی در نوک انگشتان می شود. انگشت گذاری دست چپ بسیار مشکل است مخصوصا وقتی که قطعه های دو یا سه قسمتی را بخواهید بزنید. برای با کیفیت به صدا درآوردن گیتار باید دست راستتان از لحاظ تکنیکی بسیار ورزیده شود. گرچه یادگیری گیتار مشکل به نظر می رسد اما اگر در نواختن آن موفق شوید مشکلاتش را فراموش خواهید کرد.

 

شماره ۸

آکاردئون

آکاردئون از آن دسته سازهایی است که شنیدن آن بسیار دلنشین است اما همزمان با دیدن کلیدهای فروان آن به پیچیدگی آن نیز پی می برید. چیزی که باعث دشواری نواختن این ساز می شود پیش نیازهایی است که از قبل باید انجام دهید. شما باید تلاش زیادی کنید که هر دو دست شما با هم هماهنگ شوند و همزمان نیز جریان باد را در ساز تامین کنید. شاید دفعه بعدی که اگر کسی را در حال نواختن این ساز دیدید علی رغم لذت از شنیدنش به سختی آن بیشتر پی خواهید برد.

 

شماره ۷

پیانو

نواختن پیانو از آنجایی سخت است که شما باید هر کدام از دستان خود را به علاوه پایتان را صورت مستقل حرکت دهیددر حالی که در سایر سازها شما تنها یک خط نت را می خوانید برای پیانو باید همزمان دو خط متفاوت را بخوانید و اجرا کنید. اگر چه این موارد باعث دشواری در یادگیری پیانو می شود اما همزمان لذت شنیدن قطعات را دو چندان می کند. یادگیری پیانوی دیجیتال برای مبتدیان کمی ساده تر است و تهیه آن نیز در مقایسه با پیانوی آکوستیک راحت تر است.

در راهنمای خرید پیانو شهرآوا می توانید اطلاعات مورد نیاز برای انتخاب یک پیانوی مناسب را بخوانید.

 

شماره ۶

هارپ

چیزی که نواختن این ساز چند سیمی را دشوار می کند، حالت گیری دستان و انگشتان بر روی آن است. همزمان ضرورت کنترل پدال های آن با پا برای صاف یا تیز کردن صدا کار را دشوارتر می کند. هماهنگی بین دست و پا برای نواختن این ساز و ترتیب آن برای به صدا درآوردن نت مربوطه کاری چالشی است و تنها راهش تمرینات بسیار زیاد و ذهن قوی است.

 

شماره ۵

بگپایپس یا نی انبان

این ساز دارای کیسه ای است به نام انبان که بسیار دقیق هواگیری شده است. اولین چیزی که یادگیری این ساز را سخت می کند قدرت بدنی زیادی است که این ساز می طلبد. شما باید در دمیدن آن حرفه ای شوید تا بتوانید صدای آن را تولید کنید. درست است که ساز پیچیده ای نیست اما همین نفس گیری و تسلط بر نحوه دمیدن در این ساز مسئله اصلی آن است.

این ساز در کشورهای بسیاری از ایران گرفته تا اسکاتلند به عنوان ساز سنتی شناخته می شود.

 

شماره ۴

اوبوا

این ساز به عنوان یک ساز بادی-چوبی شناخته می شود که صداهای تیزی غالبا در رنج سوپرانو تولید می کندبرای صدادهی مناسب باید بتوانید ماهرانه در دهانه ابوا بدمید. و درآوردن صدای دلخواه این ساز زمان بر خواهد بود. در عین حال باید دائما انگشت خود را تغییر دهید تا صدای ساز یکنواخت نشودبه همین دلایل است که اوبوا در بین ۱۰ ساز سخت قرار گرفته است.

 

شماره ۳

ارگ

ارگ یک ساز کلیدی است که از قسمت های مختلفی تشکیل شده است. هر قسمت آن کیبورد جداگانه ای دارد که با دست و یا پا نواخته می شوند. جالب ترین ویژگی ارگ این است که خفیف ترین صدا تا قوی ترین صدا را تولید می کند. از آنجایی که این ساز فاقد پدال نگه دارنده است تبدیل به یکی از سخت ترین سازها شده است. هنگام نواختن ارگ تا زمانی که انگشتتان را نگه دارید صدا میدهد و به محض اینکه بردارید صدا قطع می شود. تسلط پا و مهارت در به کار گیری پا همزمان با دست بسیار دشوار است. هرچند کمک گرفتن از پدال می تواند یاد گیری این ساز را کمی ساده تر کند.

 

شماره ۲

هورن

مشهور است که ساز هورن یا به عبارتی فرنچ هورن (French Horn) برگرفته از شیپور شکار است. هورن یکی از سازهای  شناخته شده دشوار در میان سایر سازهای بادی برنجی استیکی از دلایل سختی آن این است که یک پنجم بم تر از نت نوشته شده صدا می دهد. به همین دلیل هم هست که جز سازهای انتقالی قرار دارد. شما با کوچکترین اشتباهی در لب گذاری صدای نت را از دست خواهید داد. در واقع نوازنده با گرفتن یک پیستون باید چندین نت را اجرا نماید و تولید صدای هر نت به میزان دمیدن و فشار لب های نوازنده بستگی دارد.

همچنین به دلیل طولانی بودن لوله هورن شما باید با فشار شدیدی در آن بدمید. در عین حال به دلیل پیچ و تابی که لوله هورن دارد نحوه به دست گرفتن و انگشت گذاری آن هم سخت می شود.

 

شماره ۱

ویولن

ویولن که به عنوان کوچکترین ساز زهی-آرشه ای شناخته می‌شود.

نه تنها نحوه صحیح گرفتن ویلن بسیار سخت است، بلکه این ساز هیچ بند جدا کننده پرده برای هدایت انگشتان ندارددقت بسیار بالایی نیاز است تا بتوانید صدای خوشی از آن تولید کنید. برای نواختن ویولن بسیار باید دقیق باشید چرا که ذره ای جاگذاری اشتباه انگشت منجر به فالش شدن صدا خواهد شد.

این ساز نیاز به تمرکز بسیار بالایی دارد و برای مهارت در نواختن آن نیاز به تمرینات روزانه و مستمر دارید.

آخرین مطالب

چند نکته جالب درباره آکاردئون

همه چیز درباره فلوت