• تهران، شهرآرا، خیابان آرش مهر، روبروی درب بوستان شهرآرا، پلاک 54
  • شماره تماس 09369851365 _ 88283410 _ 88251222 -021

جنس تنبک

اطلاعات جنس پوست و بدنه تنبک و تاثیر آنها بر قیمت، سایز دهانه تنبک و استفاده برای سنین مختلف

جنس تنبک مهم‌ترین عامل تاثیرگذار در صدای تنبک است. بدنه تنبک در قدیم از جنس سفال ساخته می‌شده و به مرور برای ساخت آن از چوب و فلز استفاده شد. برای اطلاعات بیشتر از پیشینه تنبک تاریخچه تنبک را مطالعه کنید.

این ساز از دو بخش اصلی بدنه و پوست تشکیل شده که شناخت جنس آنها مهم است.  جنس بدنه معمولا از چوب، فلز و یا سفال ساخته می‌شود. پوست آن نیز طبیعی یا مصنوعی است. آگاهی نسبت به این موضوع بسیار مهم است چرا که مهم ترین عامل در کیفیت ساز و صدای آن است. 

از اینرو برای اینکه بتوانید تصمیم بهتری بگیرید بهتر است، قبل از خرید تنبک و انتخاب کلاس تنبک حتما این مقاله را بخوانید.

آموزش تنبک

کلاس حضوری و آنلاین تنبک

تنبک

فروش ویژه انواع تنبک

جنس پوست و بدنه تنبک

همانطور که می‌دانید تنبک از چوب و پوست تشکیل شده است که در اینجا آنها را دقیق بررسی می‌کنیم.

جنس پوست تنبک

پوستی که روی تنبک کشیده می‌شود باید سالم و صاف باشد و خیلی سفت یا شل نباشد. اگر پوست تنبک شل بسته شود صدای مناسب را ایجاد نکرده و ممکن است بم‌تر شود.همچنین اگر بسیار سفت باشد صدای تنبک صدای زیر تری را تولید خواهد کرد.

پوست تنبک باید بسیار استاندارد بسته شود و بهتر است از شخصی که در ان ماهر است کمک بگیرید.

انواع پوست تنبک:

پوست طبیعی

برای جنس پوست تنبک از پوست شتر، گاو و بز استفاده می‌کنند. بیشترین استفاده از پوست شتر و گوساله استفاده می‌شود که از لحاظ استقامت پوست‌های محکمی هستند و صدای مطلوبی را تولید می‌کنند.دقت داشته باشید که حتما باید از پوست طبیعی استفاده شود.

پوستهای تنبک

پوست مصنوعی

پوست‌های مصنوعی مثل تلق برای داربوکا یا تمپو ها استفاده می‌شود و بهتر است برای تنبک استفاده نشود. زیرا ممکن است صدای مطلوب را به شما ندهد.

جنس بدنه تنبک

جنس بدنه تنبک به دو نوع چوبی و فلزی تقسیم می‌شود.

بدنه چوبی:

بدنه‌های تنبک معمولا از چوب درخت گردو یا توت، زبان گنجشک، کاج و یا چنار هستند. خشک بودن چوب بسیار در کیفیت ساز موثر است. چوب باید کامل خشک شده باشد. اگر چوب تر باشد و با آن تنبک ساخته شود، ساز صدای مطلوبی را تولید نمی‌کند.

بدنه فلزی:

اخیرا برای ارزان‌تر شدن ساز و قیمت پایین‌تر از بدنه‌های فلزی به جای چوب استفاده می‌کنند. اما با این حال بدنه‌های فلزی نمی‌توانند جای بدنه‌های چوبی را بگیرند.

دهانه تنبک و اندازه آنها:

تنبک دارای دهانه با سایزهای مختلف است که معمولا دهانه ها از ۱۸ تا ۲۸ سانتی متر ساخته می‌شوند. که دهانه های ۱۸ تا ۲۲ معمولا برای آموزش تنبک برای سنین پایین استفاده می‌شود. سایز های متوسط بین ۲۴ تا ۲۶ هستند.

از مهر های معروف تنبک که از جنس چوب استفاده می‌کنند میتوان به شیرانی، حلمی، میرزاخانی و اروانی اشاره کرد.

تاثیر جنس بر قیمت تنبک:

سازهای تنبک بر اساس کیفیت جنس به سه دسته (گاهی چهار) تقسیم می‌شوند:

یک مهر، دو مهر، و سه مهر

تنبک یک مهر

 تنبک‌های یک مهر معمولا از چوب ضعیف‌تری ساخته شده اند چرا که اغلب دارای گره یا ترک هستند که به کمک بتونه پر شده اند. و همچینین هنگامی که هنوز کمی تر هستند تنبک با آنها ساخته می‌شود.

تنبک دو مهر

تنبک های دو مهر حرفه ای تر هستند و از لحاظ تولید صدا نسبت به تنبک های یک مهر مطلوب تر هستند. این نوع تنبک ها بتونه کاری کمتر دارند و از چوب های خشک تری در آنها استفاده شده است.

تنبک سه مهر

تنبک‌های سه مهر جنس بسیار مطلوب، بادوام و محکمی دارند. این نوع تنبک ها برای افراد متوسط تا حرفه ای مناسب بوده و می‌تواند انتخاب با کیفیتی باشد. تنبک سه مهر ها دارای پوست با کیفیت و محکمی هستند و صدای بسیار مطلوبی دارند.

به طور خلاصه سازهایی که بدنه چند ترکه دارند دارای قیمت پایین‌تر هستند. سازهای یک تکه معمولا هم جنس بهتری دارند هم بادوام تر هستند. البته که قیمت بالاتری هم دارند و برای افراد حرفه ای مناسب هستند.

 

ساز تنبک

فروش انواع تنبک

با توجه به نکاتی که درباره جنس تنبک گفته شد شما می‌توانید تصمیم بهتری در انتخاب تنبک داشته باشید. شما می‌توانید در هر لحظه از شبانه روز از شاورین موسیقی شهرآوا به صورت آنلاین مشورت گرفته تا بهترین انتخاب را داشته باشید. در فروشگاه موسیقی شهرآوا همواره تلاش داریم تا بهترین محصول و خدمات را به هنرجویان و مشتریان ارائه دهیم. با خرید از فروشگاه موسیقی شهرآوا تنبک شما دارای ضمانت اصالت ساز، ضمانت کیفیت و تایدیه استاد خواهد بود. در نتیجه با خیالی آسوده از فروشگاه شهرآوا خرید خود را انجام دهید.

آموزش تنبک

کلاس حضوری و آنلاین تنبک

تنبک

فروش ویژه انواع تنبک
آخرین مطالب
آکادمی موسیقی شهرآوا

دپارتمان سازهای زهی

Shahravamusic95@gmail.com

۸۸۲۵۱۲۲۲