• تهران، شهرآرا، خیابان آرش مهر، روبروی درب بوستان شهرآرا، پلاک 54
  • شماره تماس 09369851365 _ 88283410 _ 88251222 -021

آکاردئون در دسته سازهای بادی شستی دار قرار دارد که امروزه در حال گسترش و محبوب شدن در موسیقی ایران است. از نکات مهم آکاردئون در آموزش

آموزش آکاردئون

  • Tutor Avatar
    استاد: داریوش نخشبی
ترم 2 ماهه مشاوره آنلاین موسیقی
  • کلاس های خصوصی تمرین های تقویت انگشت، تمرینات مخصوص هماهنگی بین دست چپ و راست، نت خوانی، آموزش قطعات ساده تا پیشرفته، اجرای موزیکالیته قطعات
  • گروه نوازی تمرینات گروهی تکنیک های آکاردئون، همنوازی با سایر سازها، آمادگی برای اجرای کنسرت و اجرای قطعات کنسرتی

آکاردئون در شهرآوا

آکاردئون در دسته سازهای بادی شستی دار قرار دارد که امروزه در حال گسترش و محبوب شدن در موسیقی ایران است. از نکات مهم آکاردئون در مورد آکاردئون این است که قابلیت چند صدایی دارد. بهترین سن برای یاد گیری این ساز از حدود 8 سالگی شروع می شود.

بهترین آموزشگاه موسیقی برای آموزش آکاردئون جایی است که هنرجو علاوه بر یادگیری کشش درست نت ها هنگام نواختن بتواند با دقت انواع آکوردهای آن را نیز اجرا نماید. همچنین مدرس باید توانایی انتقال دانش بیان موسیقیایی در آهنگ نوازی آکاردئون از روش ها و متدهای به روز را داشته باشد. مضاف بر اینکه استاد حرفه ای باید بتواند نواختن خلاقانه را نیز به هنرجو آموزش دهد نه فقط تقلید در نواختن! همچنین از آنجایی که آکاردئون جز  ساز دشوار و پیچیده است استاد آن باید بتواند با استفاده از روش های انگیزشی و تشویقی شور یادگیری در هنرجو ایجاد کند.

مزیت های یادگیری آکاردئون در شهرآوا

در آموزشگاه موسیقی شهرآوا هنرجو آکاردئون را زیر نظر استاد بسیار برجسته و با سابقه فرا می گیرد. با استفاده از متدهای علمی و آکادمیک آموزش آکاردئون، هنرجویان می‌توانند از مزیت اجرای کنسرت های هنرجویی و آماده سازی برای اجراهای رسمی و نوازندگی در گروه ارکستر نیز استفاده کنند.

همچنین آکادمی موسیقی شهرآوا هنرجویان را کمک خواهد کرد تا بتوانند جذب گروه های حرفه ای موسیقی شوند و آنان را تا حد پیدا کردن جایگاهی در دنیای موسیقی یاری خواهد کرد.

آموزش آکاردئون درس اول

درس پایه برای مبتدیان

آشنایی با ساز آکاردئون

1-نوع مناسب آکاردئون را تهیه کنید. انواع مختلف آکاردئون وجود دارد ، اما برخی از آنها بیشتر برای افراد مبتدی مناسب هستند. هرچه اطلاعات بیشتری جمع کنید ، از تجهیزات بهتری برخوردار خواهید بود تا با موفقیت آکاردئون را یاد بگیرید. در اینجا مناسب ترین گزینه ها برای مبتدیان است [1]: آکاردئون پیانو. این ها با بسیاری از قابلیت های یک پیانوی معمولی (نواختن ملودی ، آکورد و باس لاین) در اندازه راحت قابل حمل، از محبوب ترین انواع هستند. آنها بین 25 تا 45 کلید سه گانه به سبک پیانو در دست راست دارند. در سمت چپ ، آنها به یک صفحه کلید دکمه ای مجهز شده اند که دارای برخی دکمه ها است که نت های باس هستند و برخی دیگر که یک دکمه با آکورد سه نت نواخته می شود. این سیستم آکاردئون از 30 دکمه باس تا  120 دکمه باس دارند.

2-با ساختار ساز آشنا شوید. آکاردئون شما از چندین قسمت تشکیل شده است که همه برای صدادهی آکاردئون بسیار مهم هستند: 1- کلیدهای ملودی: این کلیدها روی قسمت صفحه کلید ساز هستند. 2- دم یا فانوس: این چین خوردگی های روی ساز است که به آن اجازه می دهد تا منبسط و منقبض شود ، به عنوان "ریه" های ساز عمل می کند و صدا ایجاد می کند. 3-سوئیچ های تغییر صدا: اینها دکمه ها یا زبانه هایی هستند که شما فشار می دهید تا صدای آکاردئون خود را تغییر دهید. معمولاً در صفحه سه گانه سوئیچ هایی برای صفحه کلید پیانو و دو سوئیچ برای دکمه های باس وجود دارد. سوئیچ های صدا می توانند صدا را از عمیق و غنی به زیاد و نازک تغییر دهند. 4-سوپاپ هوا: دکمه شیر هوا اجازه می دهد تا هوا خارج شود، بنابراین شما می توانید بی صدا ساز را باز یا بسته کنید. 5-بند دست راست: این بند اصلی ساز است که به شما امکان می دهد آن را بر روی سینه خود محکم کنید. بعضی از آکاردئون ها دو بند برای پوشیدن دارند.

3-از اندازه مناسب استفاده کنید. کودکان و نوجوانان یا بزرگسالان به دلیل تفاوت در اندازه دست و بدن به طور کلی باید آکاردئون را با اندازه مناسب انتخاب شود.
کودکان باید با کمترین تعداد دکمه باس ، 12 باس و 25 کلید سه گانه شروع کنند.
نوجوانان و بزرگسالان باید با آکاردئون 48 باس شروع کنند. این مقدار 48 دکمه باس و 26 کلید پیانوی سه گانه است.
آکاردئون 48 باس بسیار سبک وزن است، استفاده از آن آسان است و راحت تر از پس آن برمی آئید. به علاوه، شما می توانید موسیقی های مختلفی را بنوازید، و زمانی که از آن بزرگتر شوید می توانید یک ساز بزرگتر تهیه کنید.

4- آکاردئون خود را بر روی سینه خود قرار دهید. به طوری که دکمه های کلیدی هم جهت با شما قرار گیرد. بازوی چپ شما به صورت افقی و عمودی حرکت می کند، در حالی که دست راست شما فقط به صورت عمودی حرکت می کند. در حال حاضر ، فقط آن را نگه دارید و ببینید که چقدر با آن راحت هستید. 

در ادامه نحوه کار کردن با ساز را خواهید خواند.

نحوه نگه داشتن آکاردئون

در حالی که آکاردئون خود را در دست دارید بنشینید یا بایستید. برخی افراد ترجیح می دهند هنگام نواختن ساز بایستند و برخی دیگر دوست دارند با ساز خود بنشینند. تنها چیزی که اهمیت دارد احساس راحتی و اعتماد به نفس شماست، بنابراین چند موقعیت مختلف را امتحان کنید تا زمانی که احساس راحتی کنید.

جدول زمانی

روزاستادساعت
یکشنبه‌هاکامران حیدری15:00 تا 21:00

 

  • تست