• تهران، شهرآرا، خیابان آرش مهر، روبروی درب بوستان شهرآرا، پلاک 54
 • شماره تماس 09369851365 _ 88283410 _ 88251222 -021

آموزش ساکسیفون | کلاس ساکسیفون

 • Tutor Avatar
  استاد: امیرحسین علیایی
ترم 2 ماهه مشاوره درباره ساکسیفون
 • کلاس های خصوصی آموزش صحیح ساکسیفون نوازی، آموزش نحوه حرف ای انگشت گذاری، تمرینات تخصصی تکنیک های ساکسیفون نوازی، اجرای قطعات مقدماتی تا پیشرفته
 • کلاس های گروه نوازی اتود نوازی، تمرینات گروهی برای قوی شدننوازندگی، آموزش موزیکالیته و آرتیکولاسیون، آماده سازی برای همنوازی و اجراهای گروهی

آموزش ساکسیفون

آموزش ساکسیفون به عنوان یک ساز بادی یکی از جذاب ترین سازهای بادی برای یادگیری ست که طرفداران خاص خود را هم دارد. شما برای آموزش ساکسیوفن بهتر است که ابتدا چند نکته را درباره این ساز بدانید. در این مطلب برای شما مطالب آموزشی و نکات مهم آموزش ساکسیفون را قرار داده ایم. شما همچنین می توانید با مراجعه به صفحه مشاوره موسیقی در هر ساعت از شبانه روز در باره ساز ساکسیفون مشورت بگیرین.

ابتدا اندکی درباره تاریخچه این ساز بدانید و سپس با انوع آن آشنا شوید.

تاریخچه ساکسیفون

ساز ساکسیفون توسط آدولف ساکس که اهل بلژیک بود اختراع شد. او سازنده ی ساز بود و در نواختن فلوت و کلارینت دستی در کار داشت. جالب است بدانید او در مغازه ی پدرش در پاریس کار می کرد که تصمیم به ساخت این ساز گرفت. سال ها بعد اولین مدرسه ساکسیفون در سال 1847 در پاریس تاسیس شد و در سال1858 ادولف ساکس به عنوان استاد هنرستان موسیقی پاریس محسوب شد و در سال 1866 حق اختراع ساکسیفون تمام شد و در سال 1885 در ایالات متحده اولین ساکسیفون توسط gus buescher  ساخته شد. بعد از فوت ادولف پسرش ادوارد تجارت آن را در دست گرفت و این ساز کم کم جای خود را در موسیقی جهانی باز کرد.

انواع ساکسیفون

ساکسیفون انواع خاصی دارد که برای آموزش آن باید ابتدا انتخاب کنید که کدام نوع ساکسیفون را می خواهید یاد بگیرید.

انواع ساکسیفون

ساکسیفون آلتو

ساکسیفون آلتو برای مبتدیان گزینه ی مناسبی است و نواختن و آموختن آن نسبتا آسان تر است و این ساز پرکاربرد ترین ساکسیفون در بین ساکسیفون ها است. از لحاظ اندازه این ساز چیزی میان تنور و سوپرانو است.

ساکسیفون سوپرانو 

ساکسیفون سوپرانو کوچکترین و سبک ترین ساکسیفون است و این ساز دارای دهانه ای صاف است.  میتوان گفت نواختن این ساز نسبت به بقیه ی ساکسیفون ها سخت تر است.

ساکسیفون تنور

ساکسیفون تنور نسبت به ساکسیفون آلتو بزرگتر است و در محدوده نزدیک به صدای انسان تولید صدا می کند. ساکسیفون تنور نیز نیز یکی از پرکاربردترین ها ساکسیفون ها می باشد.

ساکسیفون باریتون

ساکسیفون باریتون در بخش باس استفاده میشود. این نوع ساکسیفون بزرگترین و سنگین ترین ساکسیفون محسوب میشود به این دلیل نگهداری آن در دست سخت تر است.

ساختار ساکسیفون

ساکسیفون دارای دهنی یا دهانه است که نوازنده با دمیدن در این قسمت قادر به تولید صدا می شود و با فشار دادن روی کلید ها قادر به تولید نت خاص می شود و صدا از طریق شیپور از ساز ساکسیفون خارج می شود.

در تصویر زیر می توانید تک تک قسمت های ساکسیفون را مشاهده کنید.

اجزای ساکسیفون

آموزش ساکسیفون - نحوه نواختن

مرحله 1

پوزیشن مناسب نشستن برای نواختن ساکسیفون :

1: روی صندلی پشت صاف بنشینید و پاهایتان را روی زمین قرار دهید.
نحوه نشستن برای ساکسیفون

 

2 : لبه ی صندلی بنشینید و پشتتان را لم ندهید در عین حال اجازه دهید بدنتان راحت بنشیند.

صندلی نشستن ساکسیفون

البته می توانید برای شروع ایستاده ساز بزنید ولی برای افراد مبتدی بهتر است نشسته ساز زدن رو یاد بگیرید.

 

3: صاف بنشینید و کمر و شانه هایتان را ریلکس کنید. این حالت به شما اجازه می دهد راحت ساز بزنید و از آسیبات در امان بمانید.

4 : بند گردن را دور گردن خود بندازید و طول آن را تنظیم کنید.

بستن ساکسیفون

مرحله 2 

آموزش نحوه دست گرفتن ساکسیفون:

1: دست هایتان را به شکل حرف لاتین سی در کنار هم قرار دهید و دقت داشته باشید نیم دایره به قدری بزرگ باشد که ساز در آن جا بشود.

دست های نوازنده ساکسیفون

 2: انگشت شست راست خود را در تکیه گاه زیرین ساز قرار دهید. تکیه گاه شست زیرین ساز یک قطعه ی خمیدهدر پشت ساز است که درست زیر گردن ساز قرار دارد. تکیه گاه زیرین ساز به نوازنده اجازه می دهد ساز را تکان دهد.

انگشت شست دست چپ خود را در تکیه گاه شست زیرین ساز قرار دهید. ساز را سمت راست پای راست خود نگهدارید.

گرفتن ساکسیفون

در نیمه ی راه پشت گردن ساکسیفون یک کلید کوچک خواهید دید . انگشت شست خود را در مقابل آن کلید قرار دهید. انگشتان خود را به دور گردن ساز بپیچید و آن ها را روی سه کلید بالای گردن ساکسیفون قرار دهید. با انگشت بالا ساز را ثابت نگهدارید. همزمان سایر انگشتان را آزاد نگهدارید تا با آن ها بتوانبد کلید هارو نگه دارید.

گرفتن ساکسیفون

با استفاده از دست راست بدنه ساکسیفون را به سمت بالا هل دهید و به آرامی به جلو بچرخید

با دست راست خود قمیش ساز را به دهان خود برسانید.

قمیش ساکسیفون

لب پایین خود را بالای دندان های ردیف پایین خود قرار دهید.

دندان های بالایی خود را به آرامی در برابر دهان قرار دهید. با دندان های بالایی نیش نزنید و آن را آرام نگه دارید به این پوزیشن آرایشگاه می گویند.

نحوه ساکسیفون زدن

 

 

 

سوالات متداول درباره آموزش ساکسیفون

ساکسیفون آکبند خریداری کنیم یا دست دوم؟

بهتر است ساز نو را خریداری کنید چون علاوه بر مطمئن بودن و گارانتی نیاز به تعمیر ندارد همچنین برخی ساکسیفون های قدیمی برای مبتدی ها مناسب نیستند اما ممکن است قیمت مناسب تری داشته باشند پس حتما سعی کنید اگر قصد خرید ساز دست دوم را دارید از فروشگاه معتبری خریداری کنید و حتما با استاد و مدرس خود مشورت کنید و راهنمایی بگیرید.

کدام ساکسیفون برای تازه کارها مفیدتر است؟

برای هنرجویان جوان چون ساکسیفون آلتو از اندازه ی کمتری برخوردار است انتخاب بهتری محسوب میشود علاوه بر آن دهانه ی کوچکتر آن باعث میشود هنرجو راحتر بتواند ساز را بنوازد. البته اگر هنرجوی کودک قصد نواختن سبک جاز را داشته باشد ساکسیفون تنور گزینه ی بهتری برای انتخاب است.

لوازم جانبی ساکسیفون:

 • دهانه:  برای افراد تازه کاز و مبتدی دهانه ی متوسط نه خیلی گران نه خیلی ازران مناسب است. نوع ارزان آن ممکن است کیفیت و استاندارد های لازم را نداشته باشد و دهانه ی بسیار حرفه ای برای هنرجوهای مبتدی ممکن است خیلی به کار نیاید.
 • قمیش: از برند های مناسب برای شروع برند vandron  و rico   پیشنهاد می شود .
 • بندگردن: اگر قصد نواختن ساکیفون تنور را دارید بند گردن الزامی است چون این ساز سنگین است و نیاز به بند گردن دارد.
 • بست: از انواع بست ها می توان به بست های فلزی اشاره کرد. اگر قصد  پرداخت هزینه ی بیشتری را دارید میتوانید نوع چرمی را تهیه کنید که هم صدای بهتری دارند هم مقاوم دارند.
 • سواب :سواب یک قطعه ای پارچه ای است یا ابریشیمی شبیه دستمال برای تمیز کردن ساز است که برای بهداشت ساز بسیار لازم است.

      

کلاس ساکسیفون

کلاس ساکسیفون هم به صورت حضوری و آنلاین برگزار می گردد و هنرجویانی که به دلیل موقعیت مکانی امکان شرکت در کلاس های حضوری را نداشته باشند می توانند از کلاس های آنلاین ساکسیفون بهره ببرند. در آموزش ساکسیفون در جلسه ی اول نحوه ی دست گیری به شما هنرجویان آموزش داده خواهد شد. مدت زمان آموزش ساکسیفون در آکادمی شهرآوا 30 دقیقه است و آموزش به صورت آکادمیک و به صورت تئوری و عملی انجام می گیرد. آموزش ساکسیفون برای کودکان و بزرگسالان در تمامی سطوح انجام می شود.

روال آموزش ساکسیفون در شهرآوا

هنرجویان می توانند پس از شرکت در کلاس های انفرادی و پایه، وارد گروه نوازی و تمرینات گروهی شوند و در سطح پیشرفته تر در ارکستر آموزشگاه شهرآوا شرکت کنند. همچنین در حین شرکت در کلاس ساکسیفون هنرجویان برتر برای شرکت در جشنواره ها حمایت می شنود و همچنین هنرجویان پیشرفته را به جشنواره های بین المللی اعزام خواهیم کرد. آکادمی موسیقی شهرآوا امکان اعزام هنرجویان موسیقی به عنوان دانشجو به دانشگاه های موسیقی آلمان را نیز فراهم کرده است.

نحوه ی آموزش ساکسیفون در آکادمی شهرآوا

آموزش ساکسیفون برای هنرجویان و هنردوستان مبتدی و افرادی که به تازگی علاقمند به فراگیری ساکسیفون شده اند غیرممکن نیست. آکادمی شهرآوا با به کارگیری بهترین و ساده ترین شیوه ی آموزش ساکسیفون قصد در رشد و تلقی هنرجویان خود دارد. آکادمی موسیقی شهرآوا با انجام مشاوره رایگان به صورت تلفنی و حضوری قصد دارد به هنرجویان در انتخاب سبک خود کمک کند. آموزش در جلسات اول به صورت بدون نت و بعد همراه با کتاب و نت و انجام می شود.

در این آموزشگاه موسیقی هنرجو ساکسیفون را زیر نظر یک استاد دانشگاهی با سابقه فرا می گیرد. با استفاده از متدهای علمی و آکادمیک آموزش ساکسیفون، هنرجویان می‌توانند از مزیت اجرای کنسرت های هنرجویی  و آماده سازی برای اجراهای رسمی و نوازندگی در گروه ارکستر استفاده کنند  همچنین آکادمی موسیقی شهرآوا هنرجویان را کمک خواهد کرد تا بتوانند جذب گروه های حرفه ای موسیقی شوند و آنان را تا حد پیدا کردن جایگاهی در دنیای موسیقی یاری خواهد کرد.

برنامه کلاسی

برای آگاهی از برنامه کلاس ساکسیفون در شهرآوا تماس بگیرید