• تهران، شهرآرا، خیابان آرش مهر، روبروی درب بوستان شهرآرا، پلاک 54
  • شماره تماس 09369851365 _ 88283410 _ 88251222 -021

آموزش عود

آموزش ساز عود و سوال های رایج درباره آموزش عود

آموزش عود و یادگیری آن بسیار لذت بخش و شیرین است که هرکسی ممکن است به آن علاقه مند و جذب شود و بخواهد یادگیری آن را فرابگیرد. در این مطلب سعی کردیم شما را با ساز عود و سوال های متداولی که در شروع آموزش عود برایتان ممکن است پیش بیاید را بررسی کردیم. و در ادامه آموزش تصویری و آموزش رایگان عود را برایتان آماده کردیم تا بتوانید در روند آموزش و یادگیری عود سرعت بیشتری پیدا کنید و پیشرفت کنید. 

آشنایی با ساز عود

عود بم ترین ساز بین سازهای زهی است. عود محبوب ترین ساز در موسیقی عربی است. صدای عود کمی خفه، نرم و غم انگیز ولی نسبتا قوی است. این ساز نقش تکنواز و همنواز، هردو را به خوبی ایفا می کند.

عود یا بربط از جمله معمول‌ترین سازهای موسیقی ایران قدیم است. این ساز ظاهری به شکل گلابی دارد و از جنس چوب درخت توت یا آبنوس با کاسه طنینی بزرگ و دسته کوتاه ساخته می شود. ساز عود در گروه سازهای زهی زخمه‌ ای قرار می‌گیرد. طول آن تقریبا ۸۵ سانتی متر است و هنگام نواختن به صورت افقی روی ران پا گذاشته می‌شود. این ساز در حقیقت‌ نوعی‌ سمبل‌ تاریخی‌ برای‌ سازهای‌ ایرانی‌ به شمار می‌آید. از آن در موسیقی سنتی خاورمیانه و شرق آفریقا استفاده می‌شود.

عود بم‌ترین ساز میان سازهای زهی ایرانی است؛ نت نویسی آن با کلید سل است. 

قیمت ساز عود

برای خرید یک سا عود چقدر باید هزینه کنیم. قیمت و مقایسه
۱۰ درصد تخفیف
خرید عود

هنرجویان آموزش عود اغلب این سوال در ذهنشان پیش می آید که یادگیری عود چه مدت زمان می برد؟ 

قبل از اینکه به این سوال پاسخ دهیم باید هدف از یادگیری و عوامل موثر در یادگیری عود را بررسی کنیم.

 اولین نکته مشخص کردن هدف هنرجو از یادگیری عود است. به عنوان مثال اگر یادگیری عود در حد درآوردن صدای ساز و نواختن تعدادی قطعه باشد حدود ۱ تا۲سال زمان می برد، اما در صورتی که قصد تسلط کامل بر ساز عود و یا همکاری با گروه را داشته باشید، این زمان ممکن است حدود ۵  سال طول بکشد.

 نکته بعدی استعداد موسیقی و علاقه هنرجویان است. هنرجویانی که در خانواده های موزیسین بزرگ می شوند و یا گوششان در معرض صدای ساز است، احتمالا در کلاس عود پیشرفت سریعتری خواهند داشت. البته هنرجویان دیگری که علاقمند هستند، می‌توانند با پشتکار و تمرین زیاد، این کمبود را جبران کرده و حتی گوششان هم تقویت می شود.

از دیگر روشهای افزایش سرعت یادگیری عود، گوش دادن به قطعات مختلف عودکلاسیک و ایرانی و همچنین توجه به ریتم، آکوردها و سلفژ است. شنیدن نوازندگی اساتید مطرح باعث می شود تا هنرجویان از ریتمها، درک بهتری داشته و همچنین گوش موسیقیایی خود را تقویت کنند.

عکس عوود

نکته مهم بعدی تمرین منظم و روزانه است. هنرجویانی که طبق یک برنامه ریزی دقیق، هر روز به صورت مستمر ساعتی را به تمرین عود اختصاص می دهند قطعا مدت زمان کمتری طول می کشد تا روی سازشان مسلط شوند. تمرین درست و اصولی تاثیر بسیار زیادی در پیشرفت هنرجویان دارد و اساتید عود نیز دقیقا همین توصیه را به هنرجویان می کنند و پایه اصلی پیشرفت در آموزش عود یا هر ساز دیگری را تمرین کردن می دانند. و نکته آخر در مورد یادگیری عود، انتخاب استاد خوب است. منظور از استاد خوب صرفا آموزش عود نیست، بلکه استاد خوب باید در کنار نحوه آموزش حرفه ای، از اخلاق و رفتار خوبی نیز برخوردار باشد. تا بتواند هنرجو را جذب موسیقی کند. این نکته به خصوص در آموزش موسیقی کودک بسیار مهم است که وقتی کودک وارد دنیای موسیقی می شود پایه موسیقی او قوی شکل بگیرد و از موسیقی زده نشود.

سوالات رایج درباره آموزش عود

سوال های رایجی که در خصوص آموزش عود در ذهن هنرجویان پیش می آید را در این قسمت باهم بررسی و پاسخ می دهیم.

برای آموزش عود از چه روشی استفاده می شود؟ 

در ابتدای آموزش استاد، تئوری موسیقی و ساختار کلی ساز و قسمتهای مختلف آن را شرح می دهد و با کتب مقدماتی کار را آغاز می کند و به تدریج در تدریس عود پیش می رود تا پس از اتمام کتب مقدماتی، به سراغ کتابهای پیشرفته تر و همچنین سبکهای مختلف نوازندگی و انواع تکنیک های عود می رود.

شرایط و لوازم مورد نیاز برای آموزش عود چیست؟

  اولین نکته ای که در این زمینه باید ذکر شود، علاقه داشتن به عود است. پس از علاقه و تمرین، مراحل بعدی خرید ساز عود، تهیه دفتر نت و کتاب، تهیه لوازم جانبی آموزش عود از جمله جعبه عود، سیم و مضراب عود، جلد عود،گوشی عود و… و در مرحله آخر هماهنگ کردن با مدرس عود است.

ساز عود را چگونه و از کجا تهیه کنیم؟ 

سعی کنید ابتدا استاد خود را مشخص کرده و سپس با راهنمایی و هماهنگی استاد، اقدام به تهیه ساز کنید. از طریق فروشگاههای اینترنتی مانند فروشگاه موسیقی شهرآوا نیز می توانید اقدام به خرید ساز کنید که ساز با تایید و ضمانت استاد است.

عکس عود

 مدت زمان یادگیری عود چقدر است؟

 عود جزء سازهایی است که یادگیری آن مانند هر ساز دیگری نیاز به تمرین و پشتکار زیادی دارد. به همین دلیل نمی توان زمان دقیقی را برای آموزش آن تعیین کرد و این مسئله بستگی به استعداد موسیقی و میزان تمرین روزانه هنرجویان دارد. ولی به طور متوسط ۳ تا ۴ سال زمان لازم است تا هنرجو بتواند روی سازخودمسلط شده و قطعات مختلف را بنوازد.

کلاس عود هفته ای چند جلسه و زمان آن چقدر است؟

 کلاس های عود معمولا بصورت هفته ای ۱ جلسه و زمان هر جلسه نیز ۳۰ تا ۴۵ دقیقه است. سپس بعد از پیشرفت در کلاس های خصوصی، وارد گروه نوازی و کنسرت های هنرجویی می شوند و پس از آن وارد کنسرت های رسمی و پیشرفته می شوند.  

برای اطلاع دقیق تر از هزینه های کلاس عود در سال ۱۴۰۱ می توانید با شماره های ۰۲۱۸۸۲۸۳۴۱۰ – ۰۲۱۸۸۲۵۱۲۲۲ آموزشگاه موسیقی شهرآوا تماس بگیرید.

خرید عود

در جمع بندی پایانی باید اشاره کنیم که یادگیری هر سازی در سطح حرفه ای، نیاز به تمرین مستمر و پشتکار فراوان دارد و نمی توان زمان دقیق و مشخصی را برای آن تعیین کرد. آموزشگاه موسیقی شهرآوا با ارائه ی بهترین متدهای آموزش موسیقی و مدرسان مجرب، واقع در غرب تهران، دارای مجوز فعالیت حرفه‌ای از وزارت ارشاد اسلامی هست، , از طریق همکاری با اساتید مجرب و حرفه‌ای، همواره به دنبال این بوده که بتواند خدمات آموزشی مطلوب و باکیفیت را به دوست‌داران هنر موسیقی ارائه دهد. مزیت دیگر این آموزشگاه این است که اساتید هر یک از دوره‌ها، به طور تخصصی در نواختن ساز مربوطه فعالیت دارند و  با ارائه تمرینات منظم و  اصولی، گروه نوازی و برگزاری کنسرت‌ها، به هنرجویان کمک خواهند کرد تا در نواختن ساز مورد نظرشان به مهارت خوبی برسند.

خرید عود

هنگام خرید عود به چه نکاتی باید توجه کرد؟

برای تمام هنرجویان موسیقی در تمامی سازها، نخستین چالش شاید انتخاب و خرید ساز مناسب باشد، و شما با نخستین سوالی که مواجه می شوید این است که چگونه عود مناسبی را خریداری کنیم؟

عکس عوود

۵ تمرین عالی برای تقویت دست در عود

۵ نکته ضروری و مهم که هنگام یادگیری عود باید آنها را بدانید. برای تقویت دست درعود نواختن اول از همه باید بدانید گرم کردن انگشتان قبل از تمرین و اجرا ضروریست. در این قسمت به تمارین عالی برای تقویت نوازندگی در عود پرداختیم.

عکس عود

۵ نکته کاربردی تمرین عود

نکاتی که هنگام تمرین عود باید بدانید. با رعایت این نکات می تواند به شما کمک کند بهترین نتیجه ی ممکن را از تمرینات خود بگیرید. تمرین عود و درست تمرین کردن مهم ترین نکته در یادگیری و نوازندگی عود است.

آخرین درس‌های آموزش عود

آموزش عود مبتدی – جلسه اول

 
آخرین مطالب

رویدادهای ساز عود

۱۷ بهمن

۱۴۰۰

کارگاه معرفی و آشنایی با ساز عود

تهران، آکادمی شهرآوا

۲۸ فروردین

۱۴۰۰

کارگاه سلفژ ویژه عود نوازی

تهران، آکادمی شهرآوا

۳۱ اردیبهشت

۱۴۰۰

جایگاه عود در موسیقی

تهران، آکادمی شهرآوا

۵ تیــــرماه

۱۴۰۰

مسابقه استعدادیابی در عود نوازی

تهران، آکادمی شهرآوا

درباره قیمت عود و نحوه آموزش عود بیشتر بدانید