• تهران، شهرآرا، خیابان آرش مهر، روبروی درب بوستان شهرآرا، پلاک 54
  • شماره تماس 09369851365 _ 88283410 _ 88251222 -021

آموزش ویولنسل

  • Tutor Avatar
    استاد: شیوا صدوقی؛ سینا آذرآباد
ترم 2 ماهه مشاوره آنلاین موسیقی
  • کلاس های خصوصی آموزش گرفتن صحیح آرشه، انواع آرشه کشی و انگشت گذاری، تمرینات تخصصی تکنیک های ویولنسل، اجرای قطعات مقدماتی تا پیشرفته
  • کلاس های گروهی اتود نوازی، تمرینات گروهی برای قوی شدن آرشه کشی، آموزش موزیکالیته و آرتیکولاسیون، آماده سازی برای همنوازی و اجراهای گروهی

آموزش ویولنسل

آموزش ویولن سل

آموزش ویولن سل با توجه به رپتوار اجرایی گسترده و تکنیکال آن باعث شده جزو سازهای ساده نیست. از این رو آموزش درست این ساز بسیار مهم است. آموزش ویولن سل کار سخت و مشکلی نیست فقط نیازمند پشتکار تمرین و علاقه است. ویولن سل نوعی ساز زهی محسوب می شود. این ساز در گروه سازهای بزرگ و سنگین قرار میگیرد. نوازنده برای نواختن ویولن سل این ساز را بین دو پا قرار می دهد و با آرشه سیم ها را می نوازد. این ساز توسط یک پایه که به زیر آن متصل است روی زمین قرار میگیرد.

تاریخچه ساز ویولن سل

تاریخچه ساز ویولن سل به گفته برخی مورخان به دوران باروک و به گفته برخی مورخان دیگر به دوره ی قبل از باروک باز می گردد. در عرصه ی باروک و پیش از آن ویولن سل رونق زیادی نداشت چرا که در رقابت با ساز ویولا دا گامبا که در زمان رنسانس و باروک دارای طرفدارن زیادی بود شکست خورده بود و آهنگ سازان بسیار کمی نظیر هایدن ویوالدی و کارل فلیپ امانوئل باخ فرزند یوهان سباستین باخ  قطعات ارکستری و کنسرتوهای خود را برای این ساز تنظیم می گردد. اما در دوره ی روماتیسم این ساز به اوج معروفیت خود رسید و به عنوان یک ساز تک در کنسرتو شناخته شد. از هنرمندان خلق کنسرتو ویولن سل می توان به روبرت شومان کامی سن سانس اشاره کرد.

آموزش نت های ویولن سل

از آنجایی که این سازصدای بم تر و کلفت تری نسبت به ویولن دارد سر کلید این ساز روی کلید فا کلید دو و کلید سل است. ویولن سل دارای چهار سیم می باشد. سیم اول نت لا سیم دوم نت ر سیم سوم نت سل سیم چهارم نت دو است.

 

نت های ویولن سل

نت های ویولن سل معمولا روی کلید فا نوشته می شود. نت ها با توجه به جایگاهی که نسبت به 5 خط دارند نام گذاری می شوند. نت ها می توانند روی خط زیر خط یا بین خطوط حامل قرار بگیرند.

نت های کلید فا

آموزش کوک ویولن سل

نحوه ی کوک ویولن سل به این صورت انجام می شود که در فاصله ی پنجم کوک می شود به این ترتیب که سیم اول نت لا سیم دوم نت ر سیم سوم نت سل سیم چهارم نت دو است. هنگام کوک دقت کنید که گوشی ها ممکنه خیلی سفت باشند. برای کوک ویولن سل و هر ساز دیگری از تیونر استفاده می کنیم که صدای صحیح نت ها را به ما می دهد. می تواند از اپلیکیشن های تیونر نیز برای کوک کردن استفاده کنید. نکته ی بسیار مهم هنگام کوک این ساز این است میخواهید با چه سبکی کوک را انجام بدهید.  کوک به صورت کلاسیک و پایه و استاندارد روی نت های می لا ر سل است. می توانید برای شنیدن نت ها با آرشه روی سیم ها بکشید یا به صورت پیتزیکاتو یعنی بدون آرشه سیم ها را به صدا در بیاورید. اگرتفاوت کوک هایی که انجام دادیم با تیونر بسیار زیاد بود با آرامش پیج ها کوک را شل یا سفت کنید. تیونر نت درست و فالش را به شما نشان می دهد.

تیونر
تیونر

آموزش ساختار ویولن سل

ویولن سل از قدیم تا کنون از چوب ساخته شده گرچه ممکن است از چوب های متفاوتی در ساخت آن استفاده شده باشد ولی عمدتا از طول تاریخ جنس چوب در ساخت این ساز غالب بوده. قسمت بالایی این ساز بیشتر از چوب صنوبر ساخته شده است. سازندگان در ساخت پشت و قسمت کناری این ساز به طور کلی از چوب افرا استفاده کرده. جعبه گوشي‌ها و دسته ی ویولن سل  حلزوني یعنی قسمت مارپيچي معمولا از یک چوب یکسان ساخته شده است. سیم ها با سیم گیر نگهداشته می شوند.سیم گیر معمولا از جنس آبنوس است. سازنده برای ساخت صفحه ی انگشت گذاری از آبنوس ساخته شده.

اجزای ویولن سل
اجزای ویولن سل

فیلم آموزشی

کلاس ویولنسل

کلاس ویولن سل

کلاس ویولنسل زیر نظر یک استاد برجسته با سابقه برگزار می گردد. با استفاده از متد آکادمیک و به روز آموزش ویولنسل، هنرجویان می‌توانند از مزیت های اجرای کنسرت های هنرجویی و آماده سازی برای اجراهای رسمی و نوازندگی در گروه ارکستر استفاده کنند. همچنین آکادمی موسیقی شهرآوا به هنرجویان کمک می کند تا بتوانند جذب گروه های حرفه ای موسیقی شوند. کلاس های آموزش ویولن سل در آکادمی موسیقی شهرآوا به صورت حضوری و آنلاین برگزار می شود و مدت زمان هرکلاس به طور معمول 20 دقیقه تا نیم ساعت است. جلسات به صورت کاملا خصوصی تشکیل می شود اما هنرجویان می توانند پس از دوره های ابتدایی در کلاس ها و تمرینات گروهی و ارکستر شهرآوا حضور پیدا کنند.هنرجویان می توانند پس از شرکت در کلاس های انفرادی و پایه، وارد گروه نوازی و تمرینات گروهی شوند و در سطح پیشرفته تر در ارکستر آموزشگاه شهرآوا شرکت کنند. همچنین در حین آموزش ویولن سل هنرجویان برتر برای شرکت در جشنواره ها حمایت می شنود و همچنین هنرجویان پیشرفته را به جشنواره های بین المللی اعزام خواهیم کرد. آکادمی موسیقی شهرآوا امکان اعزام هنرجویان موسیقی به عنوان دانشجو به دانشگاه های موسیقی آلمان را نیز فراهم کرده است.ساز ویولن سل به صورت مبتدی و پیشرفته برای کودکان و بزرگسالان تشکیل و به صورت اکادمیک در دو سبک کلاسیک و ایرانی آموزش داده می شود.

روند آموزش ویولن سل

آموزش ویولن سل برای هنرجویان و هنردوستان مبتدی و افرادی که به تازگی علاقمند به فراگیری ویولن سل شده اند اصلا مشکل نیست. آکادمی شهرآوا با بکارگیری بهترین و ساده ترین شیوه ی آموزش ویولن سل قصد در رشد و تلقی هنرجویان خود دارد . هنرجویان مبتدی قطعا در انتخاب سبک دچار مشکل و تردید هستند . آکادمی موسیقی شهرآوا با انجام مشاوره ی رایگان به صورت تلفنی و حضوری قصد دارد به هنرجویان در انتخاب سبک خود کمک کند .