• تهران، شهرآرا، خیابان آرش مهر، روبروی درب بوستان شهرآرا، پلاک 54
  • شماره تماس 09369851365 _ 88283410 _ 88251222 -021

تاریخچه کالیمبا

تاریخچه و قدمت کالیمبا

کالیمبا سازی است که در خانواده‌ی سازهای تیغه‌ای (Lamellaphones) خود صدا و زخمه‌ای دسته بندی می‌شود. کالیمبا دارای یک یا چند تیغه یا به تعبیری زبانه است، این تیغه‌های فلزی یک سرشان به ساز متصل می‌گردد و طرف دیگرشان آزاد است. وقتی که کاربر با دست یا سرانگشتانش بر انتهای بخش آزاد ساز زخمه می‌زند، صدای آن تولید می‌شود. 

ساز کالیمبا

آموزش کالیمبا

کلاس حضوری و آنلاین کالیمبا

کالیمبا

فروش ویژه انواع کالیمبا

آشنایی با تاریخ و خاستگاه ساز تیغه‌ای کالیمبا

قاره‌ی آفریقا خاستگاه پیدایش سازهای بومی و محلی زیادی است که کالیمبا یکی از آنهاست، این ساز که اکنون شهرت جهانی پیدا کرده، زادگاهش شرق آفریقا و کشورهای کنگو و زیمباوه است.

در اوایل قرن بیستم، «هیو تریسی» (Hugh Tracey) که یک متخصص اتنوموزیکولوژی انگلیسی بود به طور گستره در تمام روستاهای آفریقا سفر کرد. طی ۵ دهه زندگی او در آفریقا و در میان سفرهای خود با گروه سازهایی که به آن Thumb Piano می گفتند آشنا شد. پیانوهای انگشتی سازهای کوچکی بودند که از طریق تیغه های فلزی که روی آنها بود صدا به وجود می آمد. «هیو تریسی» عمیقا عاشق موسیقی آفریقایی شد و تصمیم گرفت تا پیانوهای انگشتی را به مردجم جهان معرفی کند.

«هیو تریسی» بود که باعث شد این ساز جهانی شود و بسیاری را شیفته این ساز کرد.

پیانوهای انگشتی شکل های متفاوتی داشتند. کوک، نحوه نواختن و نام این ساز در مناطق مختلف آفریقا متفاوت بود و همه این موارد بستگی به محل پیدایش این ساز داشتند. تریسی شروع به ساخت این ساز کرد و تصمیم گرفت نام این ساز را “کالیمبا” بگذارد. نامی که از سازهای سنتی آفریقا گرفته شده بود و تریسی بر این عقیده بوده که بیان و به خاطر سپردن این نام برای غربیان ساده است. بنابراین “کالیمبا” نام نهایی این ساز شد.

اوج شهرت و جهانی شدنِ کالیمبا زمانی بود که یک موزیسین اهل کشور زیمباوه به نام “توماس مپ فومو” آن را در یک جشنواره‌ی موسیقی نواخت که با اقبال و علاقه‌ی اهالی موسیقی مواجه شد.

کالیمبا قدیمی

 

این ساز دارای نام‌های متعددی در آفریقا و دیگر کشورهاست، در برخی کشورهای انگلیسی زبان به آن تومب پیانو یا پیانوی انگشت شستی گفته می‌شود. در میان ساکنان کارائیب به اسامی ماریمبا، کالیمبا و امبی‌یرا شهرت دارد.

کالیمبا در شرق آفریقا و کشورهای کنگو و زیمباوه، تنوع زیادی در شیوه ساخت دارد و از آن برای اجرای موسیقی در مناسبت‌های آئینی استفاده می‌کنند.

 

عکس کالیمبا قدیمی

فروش انواع کالیمبا

طی سال ها تلاش و بروز شدن کالیمبا جهانی شد و به سازی نظام مند که براساس متد آموزشی براساس فواصل موسیقی جهانی تنظیم شد. و ساز کالیمبا دارای جعبه صدا و حفره ای بر رویش تعبیه شده که باعث می شود صدای بلندتر و با کیفیتی داشته باشد.

هم اکنون کالیمبا به یک ساز بسیار مشهور در سراسر جهان تبدیل شده است و همینطور در گروه های موسیقی بزرگ هم از این ساز استفاده می شود و علاوه بر آن این ساز برای تک نوازی نیز بسیار مناسب است.

کالیمبا آبی

می توانید خودتان کالیمبایی مدل بسازید و از آن لذت ببرید. برای آموزش مراحل ساخت کالیمبا می توانید به مطلبی که آماده شده مراجعه کنید. 

آموزش کالیمبا

کلاس حضوری و آنلاین کالیمبا

کالیمبا

فروش ویژه انواع کالیمبا
مطالب مرتبط

آموزش تبلچر کالیمبا

نواختن کالیمبا از روی تبلچر

آموزش نت های کالیمبا و راهنمای مبتدیان

نت های موسیقی کالیمبا

آموزش کالیمبا از مبتدی تا حرفه‌ای

کلاس کالیمبا به صورت حضوری و آنلاین
آخرین مطالب
آکادمی موسیقی شهرآوا

دپارتمان سازهای زهی

Shahravamusic95@gmail.com

۸۸۲۵۱۲۲۲