• تهران، شهرآرا، خیابان آرش مهر، روبروی درب بوستان شهرآرا، پلاک 54
 • شماره تماس 09369851365 _ 88283410 _ 88251222 -021

آموزش کلارینت

آموزش کلارینت مبتدی تا پیشرفته برای علاقه مندان به ساز کلارینت از صفر تا صد

با آموزش کلارینت برای علاقه مندان به این ساز از مبتدی تا پیشرفته با شما همراه خواهیم بود. ما در این سایت سعی کردیم تا آموزش کلارینت را هم به صورت آموزش مجازی کلارینت در اختیار شما قرار دهیم و هم با کلاس های حضوری کلارینت هنرجویان عزیز را تا حرفه ای شدن در نوازندگی کلارینت همراهی خواهیم کرد.

در ابتدا لازم است که شما به عنوان هنرجوی کلارینت، با یک سری مفاهیم پایه ای در پیانو آشنا شوید. شما همچنین می‌توانید فیلم های آموزشی را نیز در تب مخصوص تماشا کنید.

آموزش فوت

آشنایی با ساز کلارینت

کلارینت یک ساز بادی است که در موسیقی جایگاه ویژه ای دارد. این ساز بین المللی در سراسر جهان طرفداران بسیاری دارد. این ساز با صدای خاص خود جایگاه ویژه ای در ارکسترها دارد. در ادامه برای شما مطالبی آماده کردیم که شما را با ساز کلارینت بیشتر آشنا می کند.

آموزش کلارینت در آکادمی موسیقی شهرآوا به صورت کاملا آکادمیک طبق رفرنس های کاملا جهانی و روز دنیا صورت میگیرد. ساز کلارینت جزو ساز های بادی قمیشی  است. ساز کلارینت در بشتر مواقع از چوب سیاه آفریقایی ساخته می‌شود. ساز کلارینت در موسیقی کلاسیک یکی از سازهای ارکستر استاندارد و گروه‌های کنسرت محسوب می شود. در ارکستر معمولا دو نوازنده کلارینت وجود دارد. ساز کلارینت در سبک های کلاسیک جز و بقیه سبک ها نیز استفاده می شود.

تاریخچه کلارینت

احتمال می دهند کلارینت با وسیله ی کلمه کلارینته (clarinette) که فرانسوی است وارد زبان انگلیسی شده باشد. احتمال می دهند این کلمه در زمان باروک و رنسانس وجود داشته. گفته شده که ساز کلارینت توسط یوهان کریستوف دنر اختراع شده است. برخی معتقدند او با افزودن یک قطعه به ساز شالوماو این ساز را اختراع کرده و در طول زمان کلید ها و صفحاتی به این ساز اضافه شده. معروف ترین کلارینت کلارینت سوپرانو است. کلارینت در سبک کلاسیک نواخته می شود و در سبک جز و نظامی نیز کاربرد دارد. ساز کلارینت در موسیقی نظامی نقش مهمی دارد. بین گروه‌های سازهای بادی، کلارینت یکی از مهمترین ساز بادی چوبی است.

انواع کلارینت

 • کلارینت دو : این کلارینت انتقالی نمی‌باشد.
 • کلارینت سی بمل : این کارینت رایج ترین نوع کلارینت است. نام دیگر آن سوپرانو کلارینت است.
 • باس کلارینت:

  دومین کارینت محبوب این خانواده باس کلارینت است. این ساز در اکثر سبک­ های موسیقی دیده می شود. انگشت گذاری این ساز شبیه کلارینت سی بمل است ولی ظاهر متفاتی نسبت به کلارینت سی بمل داردو صدایی این ساز بم تر است.

 • A (لا) کلارینت:              

  اسم دیگر این کلارینت سوپرانو A (لا) کلارینت است. این کلارینت کمی بزرگتر از (سی بمل)کلارینت است و رنگ صدای متفاوتی دارد. در یکسری موزیک های کلاسیک این کلارینت جایگزینی برای کلارینت (سی بمل) به کار می رود.

  کلارینت  (می بمل): کوچکترین نوع خانواده کلارینت کلارینت می بمل است.

  ساختار کلارینت

  اجزای کلارینت

  مجرای استوانه ای:

  ساز کلارینت دارای قسمت بنام مجرای استوانه‌ای است. این قسمت وظیفه ی تولید صدای خاص کلارینت را دارد. این قسمت بین سه بازه صدایی با نام‌های «شالوماو»، «کلاریون» و «آلتیسیمو» تغییر می کند.

ویدئوهای آموزش کلارینت

آموزش نت های کلارینت

اولین قدم در آموزش کلارینت یادگیری نت هاست. نت های کلارینت دارای سر کلید سل است. نت ها به ترتیب شامل دو، ر، می، فا، سل، لا، سی، دو، است که هرکدام دارای جایگاه خاص خود روی پنج خط حامل هستند.

نت های دیز نیم پرده راست تر یا بالاتر از نت اصلی قرار می گیرد و نت های بمل نیم پرده چپ تر از نت اصلی قرار دارد.

چارت انگشت گذاری کلارینت

کلاس کلارینت

کلاس آموزش کلارینت در آکادمی موسیقی شهرآوا به صورت حضوری و آنلاین برگزار می شود و مدت زمان هر کلاس به طور معمول نیم ساعت است. جلسات به صورت کاملا خصوصی تشکیل می شود اما هنرجویان می توانند پس از دوره های ابتدایی در کلاس ها و تمرینات گروهی و ارکستر شهرآوا حضور پیدا کنند.

هنرجویان می توانند پس از شرکت در کلاس های انفرادی و پایه، وارد گروه نوازی و تمرینات گروهی شوند و در سطح پیشرفته تر در ارکستر آموزشگاه شهرآوا شرکت کنند. همچنین در حین آموزش پیانو هنرجویان برتر برای شرکت در جشنواره ها حمایت می شنود و همچنین هنرجویان پیشرفته را به جشنواره های بین المللی اعزام خواهیم کرد.

آکادمی موسیقی شهرآوا امکان اعزام هنرجویان موسیقی به عنوان دانشجو به دانشگاه های موسیقی آلمان را نیز فراهم کرده است.

نحوه آموزش کلارینت

ساز کلارینت به صورت مبتدی و پیشرفته برای کودکان و بزرگسالان تشکیل و به صورت اکادمیک در دو سبک کلاسیک و ایرانی آموزش داده می شود.

روال کلاس های کلارینت در شهرآوا به این صورت است که هنرجویان بعد از رسید به یک سطح از پیشرفت می توانند وارد گروه نوازی شوند و در سطح بالاتر کنسرت هنرجویی برایشان برگزار می گردد. همچنین هنرجویان در سطح حرفه ای به جشنواره های داخلی و بین المللی اعزام می شوند و برای ضبط در استدیو و موزیک ویدئو آماده می شوند. شهرآوا حتی هنرجویان را برای پذیرش در دانشگاه های موسیقی آلمان نیز آماده کرده و اقدام به پذیرش دانشجویی در دانشگاه های آلمان برای هنرجویان می کند.

همه چیز درباره کلارینت

راهنمای خرید کلارینت

هنگام خرید کلارینت باید توجه کرد؟

برای تمام هنرجویان موسیقی در تمامی سازها، نخستین چالش شاید انتخاب و خرید ساز مناسب باشد، و شما با نخستین سوالی که مواجه می شوید این است که: چگونه کلارینت مناسبی را خریداری کنیم؟

آموزش فوت

۵ تمرین عالی برای تقویت نفس در کلارینت

۵ نکته ضروری و مهم که هنگام یادگیری کلارینت باید آنها را بدانید. برای تقویت تنفس در کلارینت اول از همه باید بدانید قبل از تمرین و اجرا ضروریست ...

۵ نکته کاربردی تمرین کلارینت

نکاتی که هنگام تمرین کلارینت باید بدانید. با رعایت این نکات می تواند به شما کمک کند بهترین نتیجه ی ممکن را از تمرینات خود بگیرید. تمرین کلارینت و درست تمرین کردن مهم ترین نکته در یادگیری و نوازندگی کلارینت است.

آخرین درس‌های آموزش کلارینت

درس سوم کلارینت – به زودی

درس دوم کلارینت – به زودی

درس اول کلارینت 

 

آخرین مطالب

رویدادهای کلارینت

۱۷ بهمن

۱۴۰۰

کارگاه آشنایی با کلارینت

تهران، آکادمی شهرآوا

۲۸ فروردین

۱۴۰۰

کارگاه سلفژ ویژه کلارینت

تهران، آکادمی شهرآوا

۳۱ اردیبهشت

۱۴۰۰

جایگاه کلارینت در موسیقی

تهران، آکادمی شهرآوا

۵ تیــــرماه

۱۴۰۰

مسابقه استعدادیابی در کلارینت

تهران، آکادمی شهرآوا

برخی از معروف ترین برندهای کلارینت

درباره خرید کلارینت و مقایسه قیمت های آن بیشتر بدانید