• تهران، شهرآرا، خیابان آرش مهر، روبروی درب بوستان شهرآرا، پلاک 54
 • شماره تماس 09369851365 _ 88283410 _ 88251222 -021

آموزش پیانو

 • Tutor Avatar
  استاد: آرش براتی | الهام شوشتری | پریسا سلیمانی
790 تومان ترم 2 ماهه مشاوره آنلاین پیانو
 • کلاس خصوصی تمرین های تقویت انگشت، تمرینات مخصوص هماهنگی انگشتان، نت خوانی بر روی کلید سل و فا، هماهنگی بین دست چپ و راست و پدال گیری، آموزش قطعات ساده تا پیشرفته، اجرای موزیکالیته قطعات
 • کلاس های گروه نوازی تمرینات گروهی تکنیکهای پیانو، همنوازی با سایر سازها، آمادگی برای اجرای کنسرت و اجرای قطعات کنسرتی

آموزش پیانو

با آموزش پیانو برای علاقه مندان به این ساز از مبتدی تا پیشرفته با شما همراه خواهیم بود. ما در این سایت سعی کردیم تا آموزش پیانو را هم به صورت آموزش مجازی پیانو در اختیار شما قرار دهیم و هم با کلاس های حضوری پیانو هنرجویان عزیز را تا حرفه ای شدن در پیانو نوازی همراهی خواهیم کرد.

پیانو قرمز

در ابتدا لازم است که شما به عنوان هنرجوی پیانو، با یک سری مفاهیم پایه ای در پیانو آشنا شوید. شما همچنین می‌توانید فیلم های آموزشی را نیز در تب مخصوص تماشا کنید.

پیانو در دسته سازهای زهی چکشی قرار دارد. نکته مهم در مورد پیانو این است که قابلیت کامل برای موسیقی چند صدایی دارد و با 7 اوکتاو نسبت به سایر سازها از وسعت بیشتری نیز برخوردار است دارد. بهترین سن برای یادگیری پیانو از کودکی تا بزرگسالی میتواند متغیر باشد و محدویت خاصی ندارد.

بهترین آموزشگاه موسیقی برای آموزش پیانو جایی است که هنرجو به گونه ای تربیت شود که علاوه بر کشش درست نت ها هنگام نواختن بتواند با دقت پدال گیری  و نوانس ها را نیز اجرا نماید. همچنین مدرس باید توانایی انتقال دانش بیان موسیقیایی در آهنگ نوازی پیانو از روش ها و متدهای به روز را داشته باشد. مضاف بر اینکه استاد حرفه ای پیانو باید بتواند نواختن خلاقانه را نیز به هنرجو آموزش دهد نه فقط تقلید در نواختن! همچنین از آنجایی که پیانو ساز دشوار و پیچیده ای است استاد آن باید بتواند با استفاده از روش های انگیزشی و تشویقی شور یادگیری در هنرجو ایجاد کند.

تاریخچه ساز پیانو

در ابتدا قبل از اختراع پیانو، سازی به نام هارپیسکورد وجود داشت. این ساز نسبت به ساز پیانو صدای کمتر و محدود تری تولید می کرد و قدرت انگشتان و شدت ضرب بر روی کلید ها بر کم و زیاد شدن صدای آن تاثیری نداشت و نسبتا صدای یکنواخت و محدودی تولید می کرد. کریستوفوری  با ایجاد تعقیراتی در پی برطرف کردن نواقص پارپیسکورد سازی اختراع کرد و این ساز را Gravicembalo col piano e forte نامید.

هارپسکورد

 

یعنی هارپیسکوردی با صدای ملایم و قدرتمند. این ساز نسبت به شکل اولیه دارای عملکرد بهتری بود و همچنین برای نواختن در سالن های کنسرت از هارپیسکورد بهتر عمل می کرد.
بعدها بارتولومئو کریستوفری حدودا در سال 1700 میلادی  پیانو به شکل امروزی را اختراع کرد.

 

پیانو در قرن 18 و 19 جز سازهایی به حساب می آمد که فقط افراد مرفه از خانواده های اصیل و یا اشراف زادگان امکان خریداری آن را داشتند. همچنین یادگیری پیانو برای دخترانی جوان از خانواده هایی اصیل و اشرافی، یک ویژگی مثبت و برجسته برای ازدواج محسوب می شد.

از بانوان مشهور اشرافی که به یادگیری پیانو پرداخته بود می توان به اما ود وود اشاره کرد که بعدها به همسری چالز داروین نظریه پرداز تئوری تکامل در آمد. جالب است بدانید او آموزش  پیانو را نزد  فردریک شوپن پیانیست و آهنگساز نامی  لهستانی عصر رمانتیک فراگرفت.

شوپن پیانو

بانوان اشرافی زیادی نوازندگی پیانو را از آهنگسازان مشهور و نامی آموختند ولی فقط مردان در اجراهای زنده اجرا می کردند.

 

آموزش نت های پیانو

اولین قدم در آموزش پیانو یادگیری نت هاست. نت پیانو دارای دو سر کلید است کلید سل و کلید فا. نت ها زیر خط و روی خط قرار می گیرند. نت ها به ترتیب شامل دو، ر، می، فا، سل، لا، سی، دو، است که هرکدام دارای جایگاه خاص خود روی پنج خط حامل هستند.

نت های پیانو

نت های دیز نیم پرده راست تر یا بالاتر از نت اصلی قرار می گیرد و نت های بمل نیم پرده چپ تر از نت اصلی قرار دارد.

 

نحوه ی کوک پیانو

برای هنرجویانی که دنبال آموزش پیانو هستند، کوک پیانو همیشه یک مسئله مهم بوده است. همانطور که پیانو سازی وسیع است و نت های زیادی را در برمی گیرد و کوک آن توسط تکنسین دارای مهارت و ابزار آلات خاص انجام می شود. کوک پیانو توسط تیونر و آچار مخصوص انجام می شود. بهتر است کوک ساز سالی یکی دو بار بعد از تغییر زمستان و تابستان انجام شود. سعی کنید برای کوک این ساز از تکنسین توانمند دارای مهارت کافی کمک بگیرید. استفاده از تکنسینی که مهارت کافی ندارد ممکن است به ساز شما آسیب جدی و جبران ناپذیری وارد کند که جبران آن توسط تکنسین بعدی امکان پذیر نیست. برای اطلاعات راجع به کوک پیانو این مطلب را مطالعه کنید.

کوک پیانو

آموزش ساختار پیانو

ممکن است بین ساختار انواع پیانو تفاوت های اندکی وجود داشته باشد مخصوصا بین پیانو آکوستیک و دیجیتال. ابتدا به بررسی ساختار پیانو آکوستیک می پردازیم.

تمامی پیانوها شامل کلیدها یا کلاویه ها هستند که به دو رنگ سفید و مشکی وجود دارند. پیانو تشکیل شده از سیم ها و چکش هایی است که با برخورد چکش ها به سیم صدا تولید می شود.

پیانو دارای فریم یا چارچوب است که به صورت اسکلتی از این ساز محافظت می کند و اجزای داخلی این ساز را در خود نگه می دارد.

قسمت های پیانو

ساند بورد پیانو

این بخش به نوعی صدا را تقویت و پخش می کند. بریج یا پل روی این بخش قرار می گیرد که سیم ها به این بریج ها متصل هستند و و بریج ها سیم ها را نگه می دارند.

صفحه چُدنی ساز

این فریم ها در ابتدا از جنس چوب بودند و وزن زیادی را متحمل می شدند و به دلیل اینکه قادر به تحمل وزن زیادی نبودند آسیبات زیادی به این قسمت وارد می شد، به این ترتیب جنس این قسمت را از چوب به جنس آهنی تعقیر دادند.

تخته سیم گیرها

این قسمت بین فریم ها و صفحه چدنی واقع شده است و سیم ها به این قسمت تابانده شده اند.

اکشن ساز پیانو

این بخش در خود صفحه کلید ها دمپر و و چکش ها و اهرم ها را قرار داده.

 

پدال های پیانو

پیانو شامل سه پدال نگهدارنده صدا، خفه کن و یوناکورد است که هریک نقش خود را دارد

 

انواع پیانو 

پیانو در دو نوع آکوستیک و دیجیتال در بازار به فروش می رود.

پیانو آکوستیک در دو نوع دیواری و گرند (رویال) وجود دارد. تفاوت مدل رویال و دیواری در حجم صدا و زیبایی و قیمت آن است. پیانو گرند به نسبت دیواری از زیبایی بیشتری برخوردار است و صدای آن حجم بیشتری دارد ولی برای استفاده و تمرین در منزل پیانو اکوستیک دیواری گزینه ی مناسب تر و بهتری است علاوه بر این قیمت پیانو اکوستیک دیواری نسبت به رویال بسیار ارزان تر است به همین دلیل خرید پیانو اکوستیک دیواری بسیار به صرفه تر از پیانو گرند است

پیانو دیجیتال

با پیشرفت تکنولوژی  سازهای زیادی اختراع و راهی بازار شد از جمله پیانو دیجیتال که صوت را به شکل تقلیدی از صدای پیانو از بلندگو ها به گوش می رساند. این ساز هرگز جایگزینی قطعی برای پیانو به  حساب نمی آید و کیفیت و جذابیت صدای آن هرگز به  پای پیانو آکوستیک نمی رسد. ولی  از مزیت هایی برخوردار است  که می توان به آنها اشاره ی ریزی کرد. خرید پیانو دیجیتال به صرفه تر از پیانو آکوستیک است و جابجایی آن راحت تر و کم هزینه تر است.   

پیانو دیجیتال

همچنین این پیانو از امکان ضبط و تغییرات صدا و تغییر ولوم صدا برخوردار است.

پیانو آکوستیک

پیانو آکوستیک در دو نوع دیواری و گرند (رویال) وجود دارد. تفاوت مدل رویال و دیواری در حجم صدا و زیبایی و قیمت آن است. پیانو گرند به نسبت دیواری از زیبایی بیشتری برخوردار است و صدای آن حجم بیشتری دارد ولی برای استفاده و تمرین در منزل پیانو اکوستیک دیواری گزینه ی مناسب تر و بهتری است علاوه بر این قیمت پیانو اکوستیک دیواری نسبت به رویال بسیار ارزان تر است به همین دلیل خرید پیانو اکوستیک دیواری بسیار به صرفه تر از پیانو گرند است.

پیانو گرند رویال

مزیت های آموزش پیانو در شهرآوا

در آموزشگاه موسیقی شهرآوا هنرجو پیانو را زیر نظر یک استاد برجسته دانشگاهی با سابقه فرا می گیرد. با استفاده از متدهای علمی و آکادمیک آموزش پیانو، هنرجویان می‌توانند از مزیت اجرای کنسرت های هنرجویی و آماده سازی برای اجراهای رسمی و نوازندگی در گروه ارکستر استفاده کنند.

همچنین آکادمی موسیقی شهرآوا هنرجویان را کمک خواهد کرد تا بتوانند جذب گروه های حرفه ای موسیقی شوند و آنان را تا حد پیدا کردن جایگاهی در دنیای موسیقی یاری خواهد کرد.

کلاس پیانو

کلاس های آموزش پیانو در آکادمی موسیقی شهرآوا به صورت حضوری و آنلاین برگزار می شود و مدت زمان هرکلاس به طور معمول 20 دقیقه تا نیم ساعت است. جلسات به صورت کاملا خصوصی تشکیل می شود اما هنرجویان می توانند پس از دوره های ابتدایی در کلاس ها و تمرینات گروهی و ارکستر شهرآوا حضور پیدا کنند.

آموزش پیانو

هنرجویان می توانند پس از شرکت در کلاس های انفرادی و پایه، وارد گروه نوازی و تمرینات گروهی شوند و در سطح پیشرفته تر در ارکستر آموزشگاه شهرآوا شرکت کنند. همچنین در حین آموزش پیانو هنرجویان برتر برای شرکت در جشنواره ها حمایت می شنود و همچنین هنرجویان پیشرفته را به جشنواره های بین المللی اعزام خواهیم کرد.

آکادمی موسیقی شهرآوا امکان اعزام هنرجویان موسیقی به عنوان دانشجو به دانشگاه های موسیقی آلمان را نیز فراهم کرده است.

نحوه آموزش پیانو

ساز پیانو به صورت مبتدی و پیشرفته برای کودکان و بزرگسالان تشکیل و به صورت اکادمیک در دو سبک کلاسیک و ایرانی آموزش داده می شود. آموزش پیانو برای افراد مبتدی بیشتر مبتنی بر کتاب های جان تامسون و مایکل آرون و بیر و چرنی همراه با قطعات ساده آغاز می شود.

روال کلاس های پیانو در شهرآوا به این صورت است که هنرجویان بعد از رسید به یک سطح از پیشرفت می توانند وارد گروه نوازی شوند و در سطح بالاتر کنسرت هنرجویی برایشان برگزار می گردد. همچنین هنرجویان در سطح حرفه ای به جشنواره های داخلی و بین المللی اعزام می شوند و برای ضبط در استدیو و موزیک ویدئو آماده می شوند. شهرآوا حتی هنرجویان را برای پذیرش در دانشگاه های موسیقی آلمان نیز آماده کرده و اقدام به پذیرش دانشجویی در دانشگاه های آلمان برای هنرجویان می کند.

 

اخذ ویزای دانشجوی موسیقی

 • پذیرش دانشجو رشته موسیقی در دانشگاه های آلمان

فیلم آموزش پیانو

آموزش مجازی پیانو

قسمت اول

 

 

 

استاد
روز کلاس
ساعت کلاس
تدریس
آرش براتی
دوشنبه/ چهارشنبه / پنجشنبه
۱۴ الی ۲۲
کلاسیک
الهام شوشتری
سه شنبه
14 الی 19
کلاسیک
کامران حیدری
یکشنبه
۱۵ الی ۲۲
ایرانی
 • 1 مدرس پیانو و مدرس دانشگاه موسیقی

  آرش براتی

 • 2 مدرس پیانو و فارق التحصیل رشته موسیقی

  الهام شوشتری

 • 3 مدرس پیانو

  پریسا سلیمانی

 • تست

! در این مجموعه کلیه اقدامات پیشگیری از کرونا اجرا می‌شود.

کلیه پرسنل واکسینه شده‌اند.

! در این مجموعه کلیه پروتکل های بهداشتی پیشگیری از کرونا اجرا می شوند.

کلیه پرسنل مجموعه واکسینه شده اند.