• تهران، شهرآرا، خیابان آرش مهر، روبروی درب بوستان شهرآرا، پلاک 54
 • شماره تماس 09369851365 _ 88283410 _ 88251222 -021

انواع تنبک | معرفی انواع تنبک و مشاوره آنلاین خرید تنبک

شناخت انواع تنبک از نظر جنس و معرفی بهترین برندهای تولید کننده تنبک

در معرفی ساز تمبک باید گفت، تمبک نوعی ساز کوبه‌ای ایرانی است که قدمتی به عمر موسیقی اصیل ایرانی دارد. این ساز از زمان‌های بسیار دور در موسیقی ایرانی مورد استفاده قرار می‌گرفته و نقش مهمی در شکل‌گیری و تکامل این موسیقی داشته است. اگر به سازهای کوبه‌ای مخصوصا تمبک علاقه دارید، در این مقاله به معرفی انواع تنبک خواهیم پرداخت. همچنین اگر علاقه مند به یادگیری و آموزش تنبک هستید پیشنهاد دیگر مقالات شهرآوا را مطالعه کنید.

انواع تنبک انواع تمبک عکس دختر و تنبک

آموزش تنبک

کلاس حضوری و آنلاین تنبک

تنبک

فروش ویژه انواع تنبک

معرفی انواع تمبک | راهنمای سایز و جنس

تنبک یکی از مهم‌ترین سازهای کوبه‌ای ایرانی است که قدمتی هزاران ساله دارد. این ساز از یک بدنه استوانه‌ای شکل و یک پوست تشکیل شده است. بدنه تنبک معمولاً از چوب ساخته می‌شود و پوست آن نیز از پوست حیواناتی مانند بز یا گوسفند است.

تنبک دارای انواع مختلفی است که هر یک از آنها ویژگی‌های خاص خود را دارند. برخی از انواع تنبک عبارتند از:

 • تنبک یک طرفه: این نوع تنبک دارای یک پوست است که در یک طرف بدنه ساز قرار گرفته است. این نوع تنبک معمولاً برای تکنوازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

 

 • تنبک باس یا تنمبک زورخانه: تنبک زورخانه در طول زمان به شکل کنونی خود درآمده است. در گذشته گاه از مس و گاهی از سفال ساخته شده است اما اکنون بدنه آن را بیشتر از سفال می ساخته و پوست بز رویش می کشند. این نوع تنبک دارای صدایی بم‌تر از سایر انواع تنبک است. تنبک زورخانه معمولاً در ارکسترها و گروه‌های موسیقی بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

در بحث انواع تنبک بد نیست به این موضوع نیز اشاره کنیم که بدنه تنبک می‌تواند از جنس چوب، فلز یا قایبر باشد. همچنین تنبک را می‌توان بر حسب اندازه دهنه یا جنس پوست یا طلق کشیده شده بر روی دهنه تقسیم بندی کرد. در ادامه بیشتر در مورد انواع ذکر شده توضیحاتی ارائه خواهد شد.

انواع تنبک از نظر جنس بدنه

 

 • تنبک بدنه چوبی

تنبک بدنه چوبی

 • تنبک یک تکه

یکی از انواع تنبک بدنه چوبی، تنبک یک تکه است. این نوع تنبک به صورت یک تکه ساخته می‌شود که کار سخت و زمان بری است. این نوع تنبک چون مزیت خاصی نسبت به چند تکه و ترکه‌ای نداشته، کمتر ساخته می‌شود.

تنبک یک تکه

 • تنبک چند تکه

این نوع تنبک از چند تکه جدا از هم چوب ساخته می‌شود. تکه های چوب که بعد از آماده شدن و فرم گرفتن، به هم چسبانده می‌شوند. این روش ساخت تنبک بسیار آسان تر از یک تکه است و تنبک‌های زیادی با این روش ساخته می‌شوند.

تنبک بدنه چند تکه

 • تنبک ترکه‌ای

این تنبک از ترکه و تکه‌های بیشتری ساخته می‌شود. با این ترکه‌ها تنبک سبک‌تری ساخته می‌شود. این نوع تنبک نیز در کشور و در بین کارگاه های ساخت تنبک زیاد تولید می‌شود.

تنبک ترکه‌ای

 • تنبک بدنه فلزی

این تنبک معمولا یک تنبک مشقی حساب می‌شود و قیمت آن بسیار ارزان است و صدای چندان مطلوبی هم ندارد.

تنبک بدنه فلزی

 • تنبک بدنه فایبر

این نوع تنبک که بسیار محدود تولید می‌شود صدای خاص خودش را دارد و معمولا کارگاه تنبک حلمی این نوع را تولید می‌کند.

تنبک بدنه فایبر

لازم به ذکر است که تنبک‌هایی که بدنه غیر چوبی داشته باشند معمولا سبک بوده و قیمت کمی دارند.

انواع تبک از نظر اندازه دهانه

انتخاب تنبک بر اساس اندازه دهانه آن (یعنی سایز تنبک) بستگی به سن نوازنده دارد. تنبک های دهانه کوچک با قطر ۲۰تا۲۳ سانت برای کودکان مناسب است، تنبک‌های دهانه بزرگ سایز ۲۷ معمولا برای خانم‌ها مناسب است و سایز ۲۸.۵ نیز برای آقایان در نظر گرفته می‌شود. البته تنبک‌های دهانه کوچک با کاسه‌های بزرگ نیز وجود دارد که صدای دلنشینی دارند. در کل انتخاب سایز تنبک باید تحت نظر استاد انجام شود. اگر در این زمینه نیاز به راهنمایی دارید، می‌توانید از طریق مشاوره آنلاین موسیقی با اساتید آموزشگاه شهرآوا مشورت داشته باشید تا بهترین گزینه را انتخاب کنید.

انواع تنبک از نظر جنس پوست

 • پوست بز
 • پوست شتر
 • طلق

 

اغلب برندهای معتبر از پوست طبیعی استفاده می‌کنند چرا که طلق صدایی نزدیک به داربوکا خواهد داشت. اگر قصد خرید بهترین تنبک با بهترین پوست‌های طبیعی از برندهای معتبر رادارید، پیشنهاد می‌کنیم سری به سایت فروشگاه موسیقی شهرآوا بزنید. 

تنبک سازی است که یادگیری آن نیاز به تمرین و ممارست زیادی دارد. با این حال، با پشتکار و تلاش می‌توان به مهارت بالایی در نواختن این ساز دست یافت.

تنبک در انواع مختلف موسیقی ایرانی از جمله موسیقی سنتی، موسیقی کلاسیک، موسیقی نواحی و موسیقی پاپ مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ساز همچنین در موسیقی سایر کشورها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تنبک سازی است که قابلیت‌های فراوانی دارد. این ساز می‌تواند صدایی متنوع از جمله صدای بم، صدای زیر، صدای ریز و صدای بم و زیر را تولید کند. همچنین، تنبک می‌تواند در انواع مختلف ریتم‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

از این رو، تنبک سازی است که در موسیقی ایرانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این ساز نقش مهمی در شکل‌گیری و تکامل موسیقی ایرانی داشته است و همچنان یکی از محبوب‌ترین سازهای کوبه‌ای ایرانی است.

اگر قصد خرید تنبک را دارید، شما می توانید انواع آن را از فروشگاه موسیقی شهرآوا تهیه کنید.

فروش انواع تنبک

در هنگام خرید تنبک چه نوع تنبکی انتخاب کنیم؟

برای انتخاب نوع تنبک شما نیاز به مشورت با استاد خود را دارید. آنچه در این مقاله در مورد انواع تنبک ذکر شد، معرفی نوع‌های مختلفی از این ساز بود که در واقع از نظر ساختاری با یکدیگر متفاوتند، اما آنچه در مورد انواع تنبک بیشتر مد نظر است، بحث بر سر انواع برندهای تولید کننده است که گاه از چوب‌ها و پوست‌های متفاوتی در ساخت استفاده می‌کنند. اگر به این موضوع علاقه‌مندید، در این مورد مفصلا در مقاله‌ای با نام معرفی ۵ بهترین مدل تنبک در ایران مطالبی را ارائه کردیم با این حال در این مقاله نیز اشاره مختصری به انواع تنبک داشتیم.

بهترین برندهای تولیدکننده تنبک

ایران مهد تنبک‌سازی است و از دیرباز بهترین تنبک‌های جهان در این کشور تولید می‌شوند. در حال حاضر، چندین برند ایرانی در زمینه تولید تنبک فعالیت می‌کنند که از نظر کیفیت، شهرت و محبوبیت، در سطح بالایی قرار دارند. برخی از بهترین برندهای تولیدکننده تنبک در ایران عبارتند از:

 • تنبک شیرانی:

 این برند از قدیمی‌ترین و شناخته‌شده‌ترین برندهای تنبک‌سازی در ایران است. تنبک‌های شیرانی از چوب گردو، توت و نارنج ساخته می‌شوند و صدایی گرم و دلنشین دارند. 

تنبک شیرانی

 • تنبک حلمی:

این برند نیز از برندهای قدیمی و معتبر در زمینه تنبک‌سازی است. تنبک‌های حلمی از چوب کاج، گردو و توت ساخته می‌شوند و صدایی رسا و پرقدرت دارند. 

تنبک حلمی

 • تنبک محب پور:

 این برند از برندهای جدیدتر در زمینه تنبک‌سازی است، اما به سرعت توانسته جایگاه خود را در میان بهترین برندهای تنبک ایران پیدا کند. تنبک‌های محب‌پور از چوب گردو، توت و نارنج ساخته می‌شوند و صدایی گرم و صمیمی دارند. 

تنبک محب پور

 • اصفهان نوین:

 این برند نیز از برندهای جدیدتر در زمینه تنبک‌سازی است. تنبک‌های اصفهان نوین از چوب گردو، توت و نارنج ساخته می‌شوند و صدایی گرم و دلنشین دارند. 

تنبک-اصفهان-نوین

علاوه بر این برندها، برندهای دیگری نیز در زمینه تولید تنبک فعالیت می‌کنند که از کیفیت بالایی برخوردار هستند. در انتخاب تنبک، علاوه بر برند، عوامل دیگری مانند اندازه، تعداد مهر و جنس پوست نیز اهمیت دارند.

یکی از مزیت‌های ثبت‌نام در کلاس‌های موسیقی شهرآوا امکان خرید تنبک پیشنهادی استاد از فروشگاه این آموزشگاه است. برای این کار حتی نیاز به حضور فیزیکی ندارید، شما می‌توانید انواع سازها را از سایت ما نیز سفارش داده و از خرید تنبک درب منزل بهره مند شوید. 

آموزش تنبک

کلاس حضوری و آنلاین تنبک

تنبک

فروش ویژه انواع تنبک
مطالب مرتبط
آخرین مطالب
آکادمی موسیقی شهرآوا

دپارتمان سازهای زهی

Shahravamusic95@gmail.com

۸۸۲۵۱۲۲۲