• تهران، شهرآرا، خیابان آرش مهر، روبروی درب بوستان شهرآرا، پلاک 54
  • شماره تماس 09369851365 _ 88283410 _ 88251222 -021

جنس کالیمبا

انواع کالیمبا و جنس آن ها

جنس کالیمبا ترکیبی از فلز و چوب است. همانطور که می دانید مانند سایر سازها، مهم ترین عنصری که در ساخت هر سازی به کار می رود چوب است.

در گذشته برای بدنه کالیمبا از پوسته نارگیل هم استفاده می شده. در حالی که در کالیمبا های امروزی گاها از نوعی شیشه نیز برای ساخت بدنه‌ی آن استفاده می کنند. اینکه ساز کالیمبا از کجا آمده و به چه صورتی تکامل یافته است در قسمت تاریخچه کالیمبا کامل توضیح داده شده است. اما در کالیمباهای استاندارد، می‌توان گفت که استفاده از چوب درختانی همچون افرا، گردو یا توت در کنار تیغه‌های فلزی بهترین حالت است. پس جنس بدنه هر کالیمبا از چوب یاشیشه است و جنس تیغه ها نیز فلز یا استیل است. 

کالیمبا با چوب درخت

آموزش کالیمبا

کلاس حضوری و آنلاین کالیمبا

کالیمبا

فروش ویژه انواع کالیمبا

انواع کالیمبا و جنس های آن

کالیمبا بر اساس جنس بدنه اش به دو نوع تقسیم می شود: چوبی و کریستالی

۱- کالیمبا چوبی

کالیمبا چوبی همانطور که از اسمش پیداست از چوب ساخته می شود. دارای یک بدنه چوبی است. در برخی به حالت یک صفحه تخت است و در برخی دیگر به شکل یک جعبه با حفره ای روی آن. در ساخت این کالیمبا از متریال های زیر استفاده می شود.

  • تخته سه لا نازک
  • تخته چوبی یا تخته سه لا ۵ میلی متری
  • چوب های سخت مانند گردو
  • استوک میله برنجی
  • وارنیش
  • پیچ و درج رزوه دار
  • تخته های متفرقه
  • چسب و غیره

ساختن ساز کالیمبا چندان دشوار نیست اما به ابزار و وسایل خاص خود نیاز دارد. شما میتوانید در مطلب مراحل ساخت کالیمبا به طور کامل با آن آشنا شوید.

کالیمبا استاندارد جعبه صدادار
کالیمبا استاندارد جعبه صدادار
کالیمبا فلت
کالیمبا فلت

۲- کالیمبا شیشه ای یا کریستالی

جنس بدنه این نوع کالیمبا از مواد اکریلیک شفاف ساخته شده است. با استفاده از این جنس میتوان موقع طراحی آن را به خوبی فرم داد. استفاده از اکریلیک نیز باعث سبکتر شدن ساز می شود. جنس تیغه ها تفاوت خاصی ندارد. از تیغه فلزی یا استیل در هر دو نوع بدنه به کار برد می شود.   

کالیمبا شیشه ای

 

تاثیر جنس بر صدای کالیمبا

تفاوت حجم صدا مهمترین تفاوت بین کالیمبا چوبی و شیشه ای است. صدای کالیمباهای شیشه ای به اندازه صدای کالیمباهای چوبی نیست. این تفاوت عمدتا به این دلیل است که کالیمبا چوبی معمولاً در بدنه اصلی دارای حفره هستند که به آن جعبه صدا می گویند.

این ساختار فضای زیادی برای رزونانس صدا فراهم می کند. بنابراین، ساختن کالیمبا شیشه ای توخالی معمولاً بسیار دشوار است؛ مدلهای شیشه ای هرگز به اندازه یک کالیمبا چوبی صدای بلند تولید کنند. علاوه بر این ، چوب دارای رزونانس بیشتر و پتانسیل حجم بیشتری نسبت به اکریلیک است.

اگر کالیمبا شیشه ای را قوی تر از کالیمبا چوبی می نوازید، می توانید از آن برای ایجاد صدایی تقریباً برابر حجم کالیمبا چوبی استفاده کنید، اما دقت داشته باشید که این کار به انگشتان شما فشار می آورد. به خصوص اگر ناخن های شما بلند نباشند. معمولاً در نوع شیشه ای تقویت کننده نصب نمی شود. در آموزش کالیمبا بیشتر کالیمبا های چوبی مورد استفاده قرار می گیرد و توصیه می شود.

صدای کالیمبا شیشه ای رزونانس کمتر ولی نرمتر نسبت به کالیمبای چوبی دارد. این نوع کالیمبا برای آهنگهای ملایم مانند لالایی بسیار مناسب است.

از طرف دیگر، رنگ صدای کالیمبا چوبی؛ تیره تر، گرم تر و غنی تر به نظر می رسد. این بدان معنا نیست که صدای آنها بهتر است، اما صدای با رزونانس قوی تری دارد. از کالیمبا چوبی اغلب برای نوازندگی موسیقی محبوب استفاده می شود. بعد از انتخاب ساز مناسب خود می توانید خود مطلب نت های کالیمبا و راهنمای مبتدیان را مطالعه کنید.

صدای کالیمبا

فروش انواع کالیمبا

انتخاب جنس کالیمبا

تفاوت رنگ صدا، مانند حجم، عمدتا به دلیل ماهیت چوب و اکریلیک است. اگر بر روی ساز کالیمبا حفره تعبیه شده باشد، صدا بلندتر می شود.

و این موضوع را در نظر بگیرید که یکی از نکات تاثیرگذار در قیمت این ساز جنس بدنه آن است. همانطور که در این مطلب گفته شد، بسیاری از آن‌ها از چوب‌های افرا یا گردو ساخته می‌شوند. گاهی اوقات ترکیبی از چوب‌ با فلز برای ساخت آن‌ها به کار می‌رود. برخی نیز از شیشه یا پلاستیک برای ساخت بدنه کالیمبا استفاده می‌کنند.

برای کسب اطلاع بیشتر از انواع مدل های کالیمبا در تمامی جنس ها و طرح ها، می توانید به فروشگاه شهرآوا مراجعه کنید، و از قیمت و ویژگی های انواع کالیمبا ها و سازهای دیگر باخبر شوید. مطلبی که راجع به چگونه یک ساز کالیمبا خوب انتخاب کنیم، برای انتخاب این ساز هیجان انگیز بسیار به شما کمک می کند. 

 

آموزش کالیمبا

کلاس حضوری و آنلاین کالیمبا

کالیمبا

فروش ویژه انواع کالیمبا
مطالب مرتبط

آموزش تبلچر کالیمبا

نواختن کالیمبا از روی تبلچر

آموزش نت های کالیمبا و راهنمای مبتدیان

نت های موسیقی کالیمبا

آموزش کالیمبا از مبتدی تا حرفه‌ای

کلاس کالیمبا به صورت حضوری و آنلاین
آخرین مطالب
آکادمی موسیقی شهرآوا

دپارتمان سازهای زهی

Shahravamusic95@gmail.com

۸۸۲۵۱۲۲۲