• تهران، شهرآرا، خیابان آرش مهر، روبروی درب بوستان شهرآرا، پلاک 54
  • شماره تماس 09369851365 _ 88283410 _ 88251222 -021

آموزش درامز

نکاتی مهم و ضروری درباره آموزش ساز جذاب درامز که هر نوآموزی باید آن را بداند.

با آموزش درامز برای علاقه مندان به این ساز از مبتدی تا پیشرفته با شما همراه خواهیم بود. حتی اگر نوازنده ساز درامز هستید، این مطلب برای شما هم مفید است تا با اصول آموزش درامز بیشتر آشنا بشید.نکاتی مهم و ضروری درباره آموزش سازجذاب درامز که هر نوآموزی باید آن را بداند.  

در ابتدا لازم است که شما به عنوان هنرجوی درامز، با یک سری مفاهیم پایه ای در درامز آشنا شوید. 

چند نکته ضروری و مهم که هر علاقه مند به یادگیری درامز باید بداند. ما برای شما توضیح خواهیم داد که برای تبدیل شدن به یک نوازنده خوب چگونه تمرین کنید و چه نکاتی را مد نظر قرار دهید تا به طور اصولی این ساز را یادبگیرید.

 در این مطلب تلاش شده راهنمایی مناسب و روش های تمرین درامز برای علاقه مندان گفته شود.

درامز از قدیمی ترین سازهای جهان است، که ستون موسیقی برای گروه است. سازی که قلب هر گروه موسیقی است و ریتم را حفظ می کند. 

آشنایی با ساز درامز

 درام، درامز و یا درام کیت سازی است که از چندین ساز کوبه ای تشکیل شده است و نوعی هماهنگی خاص بین گروه بوجود می آورد. این ساز امروزه بخش جدا نشدنی موسیقی پاپ و کنسرت ها است. از درام در رژه های نظامی و موسیقی نظامی استفاده می شود و دارای طرفداران زیادی در هر سبک است.

مجموعه ای از سازهای کوبه ای که با هم تشکیل ساز مستقلی را می دهند، درام یا درامز می گویند. این ساز در زبان فارسی همان طبل است. در واقع مجموعه ای از طبل ها و سنج ها است که روی پایه های مخصوص قرار می گیرد.

کاربرد این ساز در سبک های پاپ، راک، جاز، کانتری و بلوز بسیار است. کسی که ساز درامز را می نوازد، درامِر نامیده می شود.

ساز درامز در واقع از تعدادی طبل و سنج تشکیل شده است که بر روی پایه نصب شده است. دو تکه چوب و تعدادی پدال در پایین پایه ها در نظر گرفته شده است.

خرید درامز آبی

قیمت درامز

برای خرید یک درامز چقدر باید هزینه کنیم. قیمت و مقایسه درام ست
۱۰ درصد تخفیف
خرید درامز
  • آشنایی با اجزای ساز درامز 

این ساز دارای بدنه های چوبی و پوسته هایی از جنس طلق است که در دو طرف طبل قرار می گیرد. سایز طبل ها متفاوت است و سوراخ هایی هم در کناره بدنه ساز موجود است که باعث خروج صدا می شود.

به طور کلی درامز مجموعه ای از سازها زیر می باشد که در سبک های مختلف تعداد سنج ها و طبل ها متفاوت است.

  • طبل بزرگ  :(Bass drum)با پدال نواخته می شود.
  • طبل فلور :(Floor tom)طبلی با ارتفاع بلند و صدای بم است.
  • طبل کوچک :(Snare drum) طبلی با ارتفاع کم در زیر آن فنری برای ارتعاش قرار دارد.
  • جفت سنج :(Hi-hat) دارای دو عدد سنج است که روی هم قرار دارند و توسط  پدال بالا یا پایین می شوند.
  • سنج کراش (Crash cymbal)
  • سنج راید (Ride cymbal)
  • سنج اسپلش (Splash cymbal)
  • سنج چینی (China cymbal)

 

اجزای درام

نکاتی مهم درباره آموزش ساز درامز

از نظر کلی، آموزش درامز کار پیچیده ای به نظر می رسد. نکات بسیار زیادی درباره این ساز عظیم وجود دارد که ممکن است خیلی زود فراموش شوند. شاید اکنون که این را می نوازید، نمی دانید که چطور باید پیشرفت کنید. در هر حال در هر مرحله ای از یادگیری درامز هستید، دانستن نکات کلیدی این ساز بزرگ یک امر لازم است. درس هایی برای این ساز وجود دارند که لازم است قبل از هر چیز آنها را بیاموزید تا بدانید که چطور موثر بنوازید و تمرین کنید. اگر شما هم اکنون یک نوازنده در سطح پیشرفته هستید نیز احتیاج دارید که دوباره به اصول اولیه بازگردید و اطمینان حاصل کنید که چیزی را از قلم نیانداخته اید. درامرهای زیای هستند که بعضی از این اصول را نمی دانند و به همین علت تمام حس نوازندگی آنها خراب می شود. به همین دلیل است که تأکید می کنم دانستن این نکات برای هر درامر یک ضرورت است.

نکات لازم درباره طرز نوازندگی ساز درامز

اولین چیزی که هر نوازنده درامز باید بداند نحوه صحیح بدست گرفتن چوب هاست. بسیاری از درامرها برای یادگیری این موضوع وقت نمی گذارند و چوب ها را هر طور که راحت هستند بدست می گیرند و این اصلاً اصولی نیست. همه روش های دست گرفتن چوب ها یک هدف را دنبال می کنند و آن رسیدن به حداکثر بازگشت از سطح می باشد. با این حساب اگر شما هر کدام از سه روش Traditional,Matched یا Frech را بکار برید باید به حداکثر بازگشت از سطح در آن روش برسید. هرچقدر سریع تر به نحوه صحیح دست گرفتن چوب ها برسید، زودتر می توانید تمرینات مؤثرتری داشته باشید.

نکته ضروری بعدی این است که هر درامر باید بداند که چگونه زمان را بشمارد و این مهمترین چیز است. درامر باید  بتواند میزان ها با کسرهای گوناگون، نت ها وضرب ها را بشمارد. اگر نتواند ضرب یا ریتمی را که می نوازد بشمارد، نمی توان انتظار داشته باشد که درست بنوازد. خیلی از درامر ها فکر می کنند که می توانند این کار را بدون مشکل انجام دهند، ولی وقتی از آنها خواسته می شود که قطعه ای با نت های دولا چنگ بنوازند، برایشان به شدت مشکل می شود. بنابراین روی شمارش کار کنید تا قادر باشید هنگام نواختن، روی ضرب ها ماهر باشید.

یکی از ضروری ترین نکات برای نوازنده درامز را خیلی از درامرها نمی دانند و آن کوک کردن ساز است. با اینکه روش خیلی پیچیده ای ندارد ولی اکثراً برای یادگیری آن وقت نمی گذارند و اهمیت قائل نمی شوند. اگر برای کوک کردن صحیح درامز وقت کافی بگذارید و کار کنید، نوازندگی شما بهتر خواهد شد و در آن پیشرفت می کنید. و به درکی فراتر در سازی که می زنید خواهید رسید؛ شناخت ساز اولین قدم در یادگیری آن است.

طرز نوازندگی درامز

سوالات رایج در آموزش درامز

در آموزش درامز، سوالات گوناگونی برای هنرجویان عزیز پیش می آید که می خواهیم به بررسی آن ها بپردازیم.

متداول ترین سوالی که در شروع آموزش درامز پیش می آید، این سوال است که یادگیری درامز ساده است یا خیر؟ به طور کلی آموزش موسیقی نیاز به علاقه، تمرین و پشتکار دارد و این نکته برای تمام سازها یکسان است. درامز نیز مانند دیگر سازها، باید از ابتدا زیر نظر استاد درامز آموزش دیده شود تا بتوان با استایل صحیح آموزش را شروع کرد. سوال بعدی که پیش می آید این است که در گام اول برای شروع درامز چه چیزی لازم است؟ قدم اول تهیه ساز درامز است که نکات مهمی را داراست که باید زیر نظر یک کارشناس زبده موسیقی انجام شود. پس از تهیه یک ساز با کیفیت، می توان از طریق آموزشگاه موسیقی و یا تدریس خصوصی درامز آموزش را آغاز کرد. در کنار آن استاد مربوطه، کتاب و لوازم مورد نیاز را به شما معرفی خواهد کرد.

برای آموزش درامز از چه روشی استفاده می شود؟

در حال حاضر درامز به دو صورت “آکوستیک” و “وی درام” وجود دارد. درامز آکوستیک ۹ جزء دارد و اجرای آن به کمک چوب هایی در دست و پدالهایی در قسمت پایین ساز و به وسیله دست و پا انجام می شود. اما “وی درام” بصورت دیجیتال و همراه با آمپلی فایر است که این نوع از درام قابلیت تنظیم صدا را نیز دارد.

در ابتدای آموزش، استاد ساختار کلی ساز و قسمتهای مختلف آن را شرح می دهد و با کتب مقدماتی کار را شروع می کند و به تدریج در تدریس درامز  پیش می رود تا پس از اتمام کتب مقدماتی به سراغ کتابهای پیشرفته تر برود. شرایط و لوازم مورد نیاز برای آموزش درامز نکات قابل توجهی دارد که اولین نکته ی کلیدی و اساسی در این زمینه، علاقه داشتن به درامز است. یک معلم موسیقی حرفه ای به محض اینکه متوجه شد شاگردش به درامز علاقه ندارد، باید با توجه به استعداد و توانایی هنرجو او را راهنمایی کند تا ساز مورد علاقه خود را انتخاب کند. پس از علاقه و تمرین، مراحل بعدی خرید ساز، تهیه دفتر نت و کتاب، تهیه لوازم جانبی آموزش درامز است.

سوال زیاد و رایج بعدی این است که روزانه حداقل چند ساعت زمان برای تمرین درامز لازم است؟

تمرین درامز باید هر روز و بصورت مستمر و تا حد مقدور در ساعات مشخصی از روز انجام شود. این نظم و انضباط در تمرین، باعث پیشرفت هنرجو می شود. روزانه حدود ۱ ساعت زمان برای تمرین مناسب است که البته با توجه به اهداف، سن و شرایط هنرجویان متفاوت است. مفید بودن تایم تمرین مستمر و همچنین تمرکز داشتن در حین تمرینات از اهمیت بالایی برخوردار است. این نکته مهم است که اگر روزی به تمرین نرسیدید، و برای جبران روز بعدی ۲ برابر تمرین کنید، به اندازه ی تمرین مستمر و دائم، مفید و موثر نیست. خوب است که هنرجو تمرین هر روز و مستمر داشته باشد.

مدت زمان یادگیری درامز سوال رایج بعدی هنرجویان است که باید بدانید که درامز جزء سازهایی است که یادگیری آن مانند هر ساز دیگری نیاز به تمرین مستمر و پشتکار زیادی دارد. به همین دلیل نمی توان زمان دقیقی را برای آموزش آن تعیین کرد و این مسئله بستگی به استعداد موسیقی و میزان تمرین روزانه هنرجویان دارد. ولی به طور متوسط ۲ تا ۳ سال زمان لازم است تا هنرجو بتواند روی سازخود به طور نسبی مسلط شده، ریتمهای مختلف را بنوازد و با گروه ها همکاری کند.

درامز

آخرین دوره های آموزش موسیقی شهرآوا
دوره آموزش مربیگری

دوره کارت صلاحیت

دوره آموزش مربیگری جهت اخذ کارت صلاحیت تدریس موسیقی آموزش و دوره مربیگری برای هنرآموزان علاقه مند به تدریس موسیقی مشاوره آنلاین موسیقی شرایط و

ادامه مطلب »
عکس عوود

آموزش عود

آموزش عود آموزش ساز عود و سوال های رایج درباره آموزش عود مشاوره آنلاین موسیقی آموزش عود و یادگیری آن بسیار لذت بخش و شیرین

ادامه مطلب »
آموزش فوت

آموزش کلارینت

آموزش کلارینت آموزش کلارینت مبتدی تا پیشرفته برای علاقه مندان به ساز کلارینت از صفر تا صد مشاوره آنلاین موسیقی با آموزش کلارینت برای علاقه

ادامه مطلب »

کلاس درامز

کلاس های آموزش درامز در آکادمی موسیقی شهرآوا به صورت حضوری و آنلاین برگزار می شود و مدت زمان هرکلاس نیم ساعت است. جلسات به صورت کاملا خصوصی تشکیل می شود اما هنرجویان می توانند پس از دوره های ابتدایی در کلاس ها و تمرینات گروهی و ارکستر شهرآوا حضور پیدا کنند.

آموزش درامز در تهران

هنرجویان می توانند پس از شرکت در کلاس های انفرادی و پایه، وارد گروه نوازی و تمرینات گروهی شوند و در سطح پیشرفته تر در ارکستر آموزشگاه شهرآوا شرکت کنند. همچنین در حین آموزش درامز هنرجویان برتر برای شرکت در جشنواره ها حمایت می شنود و هنرجویان پیشرفته را به جشنواره های بین المللی اعزام خواهیم کرد.

آموزشگاه موسیقی شهرآوا امکان اعزام هنرجویان موسیقی به عنوان دانشجو به دانشگاه های موسیقی آلمان را نیز فراهم کرده است.

نحوه آموزش درامز

ساز درامز به صورت مبتدی و پیشرفته برای کودکان و بزرگسالان تشکیل و به صورت اکادمیک برای آهنگ های ایرانی و خارجی آموزش داده می شود. آموزش درامز برای افراد مبتدی بیشتر مبتنی بر ریتم شناسی و ریتم خوانی و با قطعات ساده آغاز می شود.

روال کلاس های درامز در شهرآوا به این صورت است که هنرجویان بعد از رسید به یک سطح از پیشرفت می توانند به عنوان نوازنده درامز وارد گروه نوازی شوند و در سطح بالاتر کنسرت هنرجویی برایشان برگزار می گردد. همچنین هنرجویان در سطح حرفه ای به جشنواره های داخلی و بین المللی اعزام می شوند و برای ضبط در استدیو و موزیک ویدئو آماده می شوند. شهرآوا حتی هنرجویان را برای پذیرش در دانشگاه های موسیقی آلمان نیز آماده کرده و اقدام به پذیرش دانشجویی در دانشگاه های آلمان برای هنرجویان می کند.

همه چیز درباره درامز

خرید درامز آبی

هنگام خرید درامز به چه نکاتی باید توجه کرد؟

برای هنرجویان موسیقی در تمامی سازها، نخستین چالش انتخاب و خرید ساز مناسب است، و نخستین سوالی که مواجه می شوید این است که چگونه یک ست درامز مناسبی را خریداری کنیم؟

۵ تمرین عالی برای تقویت ریتم در درامز

۵ نکته ضروری و مهم که هنگام یادگیری درامز باید آنها را بدانید. برای تقویت در نواختن درامز اول از همه باید بدانید گرم کردن انگشتان قبل از تمرین و اجرا ضروریست.

خرید درامز

۵ نکته کاربردی تمرین درامز

نکاتی که هنگام تمرین درامز باید بدانید. با رعایت این نکات می تواند به شما کمک کند بهترین نتیجه ی ممکن را از تمرینات خود بگیرید.

آخرین درس‌های آموزش درامز

آخرین مطالب

رویدادهای درامز

۱۷ بهمن

۱۴۰۰

کارگاه معرفی و آشنایی با درامز

تهران، آکادمی شهرآوا

۲۸ فروردین

۱۴۰۰

کارگاه سلفژ ویژه درامز

تهران، آکادمی شهرآوا

۳۱ اردیبهشت

۱۴۰۰

جایگاه درامزدر موسیقی

تهران، آکادمی شهرآوا

۵ تیــــرماه

۱۴۰۰

مسابقه استعدادیابی در درامز

تهران، آکادمی شهرآوا

برخی از معروف ترین برندهای درامز

درباره قیمت درامز و نحوه آموزش درامز بیشتر بدانید