• تهران، شهرآرا، خیابان آرش مهر، روبروی درب بوستان شهرآرا، پلاک 54
 • شماره تماس 09369851365 _ 88283410 _ 88251222 -021

آموزش گیتار

 • Tutor Avatar
  استاد: امیر کریمی پور | ریحانه رسولیان | ادریس الوندی | نیلوفر فتاحی
ترم 2 ماهه مشاوره موسیقی
 • کلاس های خصوصی تمرینات تخصصی تکنیکهای گیتار و تمرینات اتود و قوی شدن دست در تکنیکهای مختلف، اجرای ریتمهای مختلف با تمپو های متفاوت برای تقویت درک ریتم
 • کلاس های گروهی تمرینات گروهی تکنیک ها و انواع ریتم گیتار، اجرای قطعات کنسرت، اجرای ریتمهای مختلف با تمپو های متفاوت برای تقویت درک ریتم

آموزش گیتار

آموزش گیتار یکی از پر طرفدارترین سازها در موسیقی پاپ و کلاسیک است. گیتار یک ساز زهی در موسیقی محسوب می شود.

علاقه به آموزش گیتار در بین ایرانیان به خصوص قشر جوان زیاد است اما دانستن چند نکته مهم است، اینکه بهترین سن برای یادگیری گیتار چه زمانی است. بهترین متد آموزشی گیتار چیست و اینکه بهترین آموزشگاه موسیقی برای یادگیری گیتار چه خصوصیاتی دارد. بهترین استاد برای یادگیری گیتار کسی است که هم به صورت آکادمیک و هم به صورت تجربی مهارت های نواختن گیتار را کسب کرده باشد. مضاف بر اینکه استاد حرفه ای گیتار باید بتواند نواختن خلاقانه را به هنرجو آموزش دهد نه تقلید در نواختن! همچنین با استفاده از روش های انگیزشی و تشویقی شور یادگیری در هنرجو را افزایش دهد.

به طور کلی آموزش گیتار شامل آموزش ریتم خوانی نت خوانی تکنیک های مختلف و در آخر آکورد ها و قطعات است. ساز گیتار در دسته ی سازهای زهی قرار میگیرد و شامل سیم هایی است که در نتیجه ی ارتعاش آنها صوت تولید می شود. سیم های گیتار با پیک یا انگشتان نواخته  می شود . پس اگر تصمیم دارید برای نواختن از انگشتان استفاده کنید نیاز به ناخن هایی نسبتا بلند دارید البته دقت داشته باشد دستی که با سیم ها را نگه میدارید باید ناخن های کوتاهی داشته باشد.

تاریخچه گیتار

برای آموزش گیتار نیاز است تا حدودی با تاریخچه ی آن آشنا شوید. قبل از ساخت و پیدایش گیتار سازی به نام لوت وجود داشته که امروزه به آن عود یا بربط می گویند. پس از مدتی اروپاییان با تعقیر ساز لوت ساز گیتار را ابداع کردند و آن را کیتارا یا قیتارا نامیدند. بعضی از تئورییست ها معتقد اند این ساز اولین بار در مصر دیده شده و برخی دیگر بر این باورند که این ساز توسط رومی ها ساخته و کشف شده که و رومیان این ساز را به اسپانیا آورده اند. در طی سال ها و قرن ها این ساز متحمل تغییر و تحولات زیادی شد و به شکل کنونی امروزی خود دست پیدا کرد.

آموزش نت های گیتار

آموزش نت های گیتار مانند تمامی ساز های موسیقی آموزش  داده می شود.

گیتار همانند بقیه ی ساز ها دارای نت های دو ر می فا سل لا و سی است که این ترتیب ادامه می یابد.

در حالت کلی سه نت داریم: دیز بمل و خنثی

اسامی نت ها ممکن است با اصطلاح فرعی و اصلی هم نامیده شود.

به نت ها دو ره می فا سل لا سی نت های اصلی و به نت های دیز و بمل نت های فرعی گفته می شود.

نت های بمل نیم پرده زیر تر و نت های دیز نیم پرده بم تر قرار می گیرند.

نت های اصلی یا خنثی:

شامل دو ره می فا سل لا سی است

و نت های فرعی:

 همه ی نت های بالا با پسوند دیز یا بمل است

این ساز دارای 6 سیم است که نام هر سیم به ترتیب زیر است.

 • سیم اول نت می E
 • سیم دوم نت سی B
 • سیم سوم نت سل G
 • سیم چهارم نت ره   D
 • سیم پنجم نت لا A
 • سیم ششم  نت می E

نت های گیتار

 

روی دسته ی گیتار میله های نازکی تعبیه شده است که به هر کدام از آنها فرت می گویند.

گیتارهای آکوستیک معمولا دارای 20 فرت است و گیتارهای الکتریک 21 22 یا 24 فرت دارد.

هر فرت روی یک سیم خاص بیان کننده ی یک نت خاص است و برای نواختن هر نت انگشتان نوازنده بین فرت ها قرار می گیرد برای آموزش نت های گیتار می توانید از تصویر زیر استفاده کنید .   

آموزش کوک گیتار

کوک گیتار و یادگیری و آموزش آن عامل بسیار پر اهمیتی در نوازندگی دارد. کوک گیتار همیشه به عهده ی خود نوازنده است پس یک نوازنده همیشه باید مهارت لازم برای کوک کردن ساز خود را دارا باشد.  در ابتدا می توانید از استاد یا مربی خود کمک بگیرید که ساز شما رو کوک کند ولی بعدها از او بخواهید نحوه ی کوک را به شما آموزش دهد. کوک گیتار کار نسبتا راحتی است. برای تشخیص نت های درست و کوک نیاز به یک تیونر دارید بنابراین از استاد خود  بخواهید کار کردن با تیونر را به شما آموزش دهند.تیونر های متنوعی در بازار وجود دارند که مورد استفاده ی نوازندگان قرار میگیرد همچنین اپلیکیشن های تیونر زیادی برای کوک ساز شما در نظر گرفته شده که با استفاده از آنها می توانید ساز خود را به نحوه احسنت کوک کنید .دقت داشته باشید که فرکانس استاندارد کوک روی 440 هرتز است پس با تنظیم فرکانس روی 440 کوک ساز خود را انجام دهید.

 

آموزش ساختار گیتار

ساختار گیتار در گیتار کلاسیک و آکوستیک و الکتریک تقریبا یکسان است. از گوشی کوک برای کوک استفاده می شود و سیم ها به آن متصل هستند. فرت ها و صفحه ی انگشت گذاری جایگاه قرار گرفتن انگشت ها هستند. سوراخ صدا وظیفه ی پخش صدا را بر عهده دارد. 

اجزای گیتار

 

آموزش انواع گیتار

انواع گیتار

گیتار کلاسیک

این ساز دارای 6 سیم است . تخاصیت اصلی این ساز صدای لطیف و نرم آن است . این ساز دارای سه سیم نایلونی و سه سیم ابریشمی است گرچه تکنیک های لازم برای نواختن این ساز بیشتر است و نواختن آن به تمرین بیشتری نیاز دارد اما  این ساز به نوعی پر فروش ترین و پر طرفدارترین نوع گیتار در ایران

گیتار فلامنکو

Cutaway Guitar هم نامیده می شود . اگر قصد نواختن موزیک هایی در سبک فلامنکو و کلاسیک را دارید این ساز برای شما مناسب است . البته گاهی از این ساز برای نواختن آهنگ های پاپ هم استفاده می شود .

طنین صدای این ساز (بسته به جنس بدنه و سیم‌ها) مناسب برای موسیقی کلاسیک، فلامنکو و بعضاً موسیقی پاپ است.

تفاوت صدای این ساز با دیگر گیتار ها صدای خشک تر و منحصر به فرد است .

گیتار آکوستیک

این ساز از لحاظ خصوصیات ظاهری به نسبت شبیه گیتار کلاسیک است ولی تفاوت های ریزی نیز داراست .

از تفاوت های عمده ی آن میتوان به کاسه صدای بزرگ تر و سیم های فلزی و دسته ی باریک آن اشاره کرد . صدای این ساز نیز به نسبت تفاوت های خاص خود را دارد  . گیتار اکوستیک صدای به نسبت خشن تر و زنگدار تر است و برای نواختن قطعات کانتری و راک و بلوز و فولک از این ساز استفاده می شود .

نوازنده برای نواختن این ساز به قدرت دست بیشتری نیازمند است چرا که نواختن سیم های فلزی سنگین سخت تر است و به قدرت بیشتری احتیاج دارد .

۱۲ String Acoustic Guitar:

این ساز دارای 12 سیم  و صدای آن به نسبت اکوستیک دارای حجم بیشتری است .

از این ساز برای نواختن در ارمستر و اجراها استفاده می شود و مناسب برای اجراهای تک نفره نیستند .

نواختن این ساز هم به نسبت سخت است و نیاز به تمرین و قدرت دارد .

Ovation Guitar:

در واقع این ساز مرز بین گیتار الکتریک و آکوستیک است و صدای آن تلفیقی از هر دو است از تفاوت های عمده ای این ساز  جنس کاسه ی آن است که از جنس این از پی وی سی است .

همچنین این ساز گزینه ی مناسبی برای اجرا در کنسرت ها به حساب می آید .

Dobro Resonator Guitar:

دوبرو یا گیتار رزوناتور

این ساز از اصلی ترین سازهای موسیقی در سبک بلوز به شمار می رود . ابداع این ساز به این دلیل صورت گرفت که نوازندگان نیاز به گیتاری با صدای بلندتری داشتند . این ساز برای ضبط در استودیو گزینه ی بسیار مناسبی است .

اصلاح تودماغی برای برای صدای این ساز بارها شنیده شده است . این ساز در ایران بسیار کمیاب و ناشناخته است و به ندرت دیده میشود و به طور معمول به فروش نمی رسد . تقریبا می توان گفت این ساز در بازار وجود خارجی ندارد .

Electric Guitar:

همانطور که از اسم این ساز پیداست صدای این ساز توسط ارتعاشات الکتریکی تولید پخش می شود . این ساز در چند نوع 6 سیم و7 سیم 8 سیم و 12 سیم وجود دارد که نوع 6 سیمه و 12 سیمه آن از رایج ترین و پر فروش ترین گیتار ها است . این ساز در نواختن موسیقی راک متال و بلوز کاربرد دارد . این ساز ممکن است توپر و توخالی باشد . نوع توخالی آن در سبک جز و نوع توپر در متال و راک کاربرد دارد.

 

 

 

مزیت های کلاس گیتار در شهرآوا

کلاس گیتار هم به صورت حضوری و آنلاین انجام می شود و هنرجویانی که به دلیل موقعیت مکانی امکان شرکت در کلاس های حضوری را ندارند می توانند از کلاس های آنلاین بهره ببرند . در آموزش گیتار در جلسه ی اول نحوه ی دست گیری به شما هنرجویان آموزش داده خواهد شد. بعد از دست گیری صحیح آن با یک  دست سیم ها را نگهدارید و با دست دیگر سیم ها را بزنید.مدت زمان آموزش گیتار در آکادمی شهرآوا 30 دقیقه است و آموزش بصورت آکادمیک و به صورت تئوری و عملی انجام می گیرد . آموزش گیتار در آکادمی موسیقی شهرآوا در روز های یکشنبه و چهارشنبه توسط افراد مجرب انجام می گیرد.

روال آموزش گیتار در شهرآوا

هنرجویان می توانند پس از شرکت در کلاس های انفرادی و پایه، وارد گروه نوازی و تمرینات گروهی شوند و در سطح پیشرفته تر در ارکستر آموزشگاه شهرآوا شرکت کنند. همچنین در حین آموزش پیانو هنرجویان برتر برای شرکت در جشنواره ها حمایت می شنود و همچنین هنرجویان پیشرفته را به جشنواره های بین المللی اعزام خواهیم کرد.

آکادمی موسیقی شهرآوا امکان اعزام هنرجویان موسیقی به عنوان دانشجو به دانشگاه های موسیقی آلمان را نیز فراهم کرده است.

نحوه ی آموزش گیتار در آکادمی شهرآوا

آموزش گیتار برای هنرجویان و هنردوستان مبتدی و افرادی که به تازگی علاقمند به فراگیری گیتار شده اند اصلا مشکل نیس . آکادمی شهرآوا با بکارگیری بهترین و ساده ترین شیوه ی آموزش گیتار قصد در رشد و تلقی هنرجویان خود دارد . هنرجویان مبتدی قطعا در انتخاب سبک دچار مشکل و تردید هستند . آکادمی موسیقی شهرآوا با انجام مشاوره ی رایگان به صورت تلفنی و حضوری قصد دارد به هنرجویان در انتخاب سبک خود کمک کند .

آموزش گیتار در سبک های پاپ کلاسیک فلامنکو و راک متال انجام می شود.  آموزش در جلسات اول به صورت بدون نت او بعد همراه با کتاب و نت و انجام می شود . به صورت کلی کتاب های آکسفورد و کریستوفر پارکینینگ و ترانه های افتاب در آکادمی موسیقی شهرآوا تدریس می شود.

در شهرآوا یادگیری مهارت های گیتار نواختن زیر نظر استاد پخته و با سواد آکادمیک موسیقی به صورت خصوصی و گروهی برگزار می گردد.

در دوره های آموزش گیتار هنرجویان می توانند از مزیت اجرای کنسرت های هنرجویی و کنسرت های تمرینی و آماده سازی برای اجراهای رسمی استفاده کنند.

همچنین آموزشگاه موسیقی شهرآوا هنرجویان را کمک خواد کرد تا بتوانند جذب گروه های حرفه ای موسیقی شوند و آنان را تا حد پیدا کردن جایگاهی در دنیای موسیقی یاری خواهد کرد. 

تقویم آموزشی

استاد
روز کلاس
ساعت کلاس
تینا عزیزی
چهارشنبه
12 الی ۲۲
فردین فرخ مهر
یکشنبه
۱۶ الی ۲۲
 • Faculty member
  آموزش سازهای کوبه ای انواع سازهای کوبه ای

  آموزش سازهای کوبه ای از مبتدی تا حرفه ای دپارتمان سازهای کوبه ای در آکادمی موسیقی شهرآوا این دپارتمان به آموزش و برگزاری کلاس های انواع سازهای کوبه ای ایرانی و خارجی می پردازد. این سازها عبارتند از دف، تنبک، کاخن، هنگ درام، درامز و پرکاشن. کلاس سازهای کوبه ای زیر نظر اساتید شناخته شده….

 • تست