• تهران، شهرآرا، خیابان آرش مهر، روبروی درب بوستان شهرآرا، پلاک 54
  • شماره تماس 09369851365 _ 88283410 _ 88251222 -021

۵ نکته مهم هنگام آموزش درامز

نکته های کلیدی برای تقویت نوازندگی و یادگیری درامز

چند تمرین و نکته ضروری که هر علاقه مند به یادگیری درامز باید بداند. ما برای شما توضیح خواهیم داد که برای تبدیل شدن به یک نوازنده خوب تقویت در ریتم  چگونه تمرین کنید و چه نکاتی را مد نظر قرار دهید.

امروزه دغدغه همه هنرجویان درامز این است که با چه روشی و چگونه به تمرین موسیقی بپردازند که در ریتم پیشرفت کنند. در این مطلب تلاش شده راهنمایی مناسب و روش های تمرین موسیقی که به تقویت ریتم در درامز کمک می کند گفته شود.

خرید درامز آکوستیک

نکات ضروری برای تقویت ریتم در درامز

 ریتم یکی از ارکان های مهم موسیقی است به طوری که اگر کسی این رکن مهم در موسیقی را درک نکند عملا هیچ چیز از موسیقی را نمی تواند به خوبی بفهمد! ریتم یکی از آن مهارت هایی است که برخلاف تصور خیلی ها می توان آن را تقویت کرد بعضی ها درک ریتم بالایی دارند بعضی ها خیر اما این نکته قابل ذکر است که این مهارت قابل تقویت است.

مشکلی که اکثر افراد دارند این است که نمی توانند به خوبی با یک نوازنده دیگر همنوازی و اجرا داشته باشند. مثلا با وجود یک ریتم درامز خیلی ساده هم نمی توانند یک ملودی آسان را اجرا کنند. نکته قابل توجه این است که درک ریتم به این موضوع ارتباط ندارد که شما نوازنده چه سازی هستید اگر در درک ریتم مشکل داشته باشید، نوازنده هر سازی باشید مشکل دارید! حتی اگر خواننده باشید بازهم به مشکل برخواهید خورد. می توانید این مشکل و ضعف را با تمَرین به طور کامل برطرف کنید.

خیلی از مقالات و ویدئو های آموزشی را می بینیم که گاهی فقط اصطلاحات ریتم را توضیح می دهند. این فایده ای ندارد وقتی مغز نمی تواند ریتم را به خوبی تجزیه تحلیل کند؛ اینکه شما مثلا بدانید ریتم چیست مشکلی را حل نمی کند. برای مثال اگر ما توانایی درک ریتم را مثل یک عضله در نظر بگیریم این عضله تنها با تمرین تقویت می شود درست مثل عضلات بدن که با تمرین و ورزش تقویت می شوند. بنابراین شما باید با تمرین این مهارت را در خود پرورش دهید.

داشتن سازی با کیفیت و مطلوب، روند آموزش و تمرین را بیشتر می کند. برای خرید درامز با کیفیت مورد تایید اساتید می توانید به فروشگاه موسیقی شهرآوا مراجعه کنید و از ویژگی ها و قیمت انواع درامز ست ها مطلع شوید.  

تمرینات مربوط به ریتم:

تمرینات مربوط به ریتم به دو دسته تمرینات با ساز و بدون ساز تقسیم می شود (که در این مطلب شما بدون ساز با همراهی ریتم درامز تمرین می کنید) در هر مرحله ریتم برای ذهن شما وضوح بیشتری پیدا می کند.

۱- تمرین با مترونوم

یکی از موارد این است که افراد همراه با مترونوم ریتم را تمرین و درک می کنند. اما زمانی که یک فرد قطعه ای را اجرا می کند نمی توانند با او حتی یک ملودی ساده را اجرا کنند؛ این است که فرد از درک جریان ریتم بدون شنیدن مترونوم عاجز است و بشدت وابسته به مترونوم شده است و بصورت ذهنی نمی تواند تنها با شنیدن چند صدای متوالی ریتم را تشخیص دهد به همین دلیل فرد نیاز به درک ذهنی ریتم دارد در واقع باید شما به نقطه ای برسید که تنها با شنیدن یک موسیقی خود را با جریان ریتم وفق دهید، آن هم بدون کمک از مترونوم. و این نکته را  بدانید که مترونوم فقط یک وسیله ی کمکی است و این ذهن شما است که در هر صورت ریتم را درک می کند. تمرین با مترونوم توصیه می شود اما همین تمرین اگر اصولی نباشد قطعا تقویتی در شما صورت نمی گیرد.

تمرین با ریتم درامز بسیار در تقویت درک ریتم موثر است. این تمرین به شما کمک می کند که تمرکز خود را روی جریان ریتم در یک قطعه بگذارید. علت اینکه ریتم درامز انتخاب شده به دلیل این است که در این مرحله ما می خواهیم شما مهارت خود را در پیدا کردن و فهمیدن ریتم از تعدادی فیگور ریتمیک (ریتم درامز) را تقویت کنید.

تقویت ریتم با مترونوم

 ۲- میزان تمرین مرتب

هنرجو با ۴۰ دقیقه تا ۱ ساعت تمرین مرتب در روز، سرعت یادگیری خود را افزایش خواهد داد. اگر هنرجویان از درامز ست الکترونیک استفاده می‌کنند، معمولاً اپلیکیشن‌ها و ابزارهایی در این دستگاه‌ها وجود دارند که به هنرجو در حفظ روتین تمرین و منظم ساختن آن کمک می‌کنند. با استفاده از آنها، بسیار سریع‌تر به حد مورد نظر خود از مهارت نوازندگی دست خواهید یافت. علاوه بر این، در برخی از درامز ست ‌های الکترونیک، ابزارهایی وجود دارد که با پایش دقت ریتمیک و زمان‌بندی نوازندگی شما، میزان مهارت در نوازندگی را تشخیص می‌دهند و به هنرجو در افزایش آن کمک می‌کنند.

چه از یک درامز ست الکترونیک و چه از نوع آکوستیک آن برای تمرین استفاده کنید، بهره‌گیری از مترونوم می‌تواند بر تأثیر مثبت تمرین بر مهارت شما بیفزاید. امروزه نیازی به خرید یک مترونوم مجزا نیست و تقریباً تمامی دستگاه‌های هوشمند مانند گوشی تلفن، تبلت و …، این ابزار را در قالب یک اپلیکیشن در اختیار شما می‌گذارند.

۳- تمرینات مقدماتی

ممکن است در گذشته، انجام برخی از تمرین‌های مقدماتی برای شما بسیار خسته‌کننده بوده باشد. اما طبق نظر متخصصین، همین تمرینات مقدماتی هستند که پایه‌ای مستحکم برای مهارت نوازندگی درامز می‌سازند. پیشنهاد می‌کنیم رودیمنت‌هایی مانند فلم (flam) و پارادیدل (paradiddle) را بر روی یک درامز ست کامل و در همراهی با یک ریتم جذاب اجرا کنید. این کار می‌تواند هم سرگرم‌کننده و جذاب باشد و هم کیفیت نوازندگی شما را بالا ببرد. به رودیمنت‌ها به‌عنوان کلماتی نگاه کنید که دایره لغات نوازندگی درامز را توسعه می‌دهند.

۴- نوازندگی با موسیقی

درامز ست‌های الکترونیک معمولاً چندین موسیقی درون خود دارند که می‌توانید از میان آنها، قطعه مورد علاقه خود را انتخاب کنید و همراه با ریتم آن به نواختن درامز بپردازید. حتی برخی از ست های الکترونیک به کاربر امکان می‌دهند که تلفن همراه خود را به وسیله سیم یا حتی به‌ صورت بی‌سیم به ساز متصل کرده و همراه با موسیقی‌های موجود در تلفن خود، با ریتم آن درامز بنوازد. همچنین می‌توانید با دانلود بکینگ ترک آثار مشهور یا دانلود اپ‌ های حذف درامز از موسیقی، ترک‌های مورد علاقه خود را بدون لاین درامز در اختیار داشته باشید و همراه با آنها بنوازید.

 ۵- هم‌نوازی

تجربه‌های معدودی در دنیا وجود دارد که حسی به زیبایی ساخت موسیقی به‌صورت گروهی داشته باشند. پس یکی از اولویت‌های خود در مسیر یادگیری را یافتن یک گروه موسیقی و نواختن با آنها تعیین کنید. حتی اگر اعضای گروهی که پیدا کرده‌اید مهارت چندانی نداشته باشند یا سبک آنها همخوانی کامل با سبک موسیقی شما نداشته باشد، یادگیری موسیقی‌های جدید، همکاری در ساخت یک قطعه و اجرای زنده، می‌تواند بسیار لذت‌بخش و ارزشمند باشد.

همنوازی درامز

آموزش درامز

مدرسان در کلاس‌های حضوری آموزش درامز، تکنیک‌های نوازندگی درامز را به شما آموزش می‌دهند. در مورد هنرجویانی که قبلا ساز کار کرده اند، این نکته مهم است که بدانند مدرسان یک ساز، معمولاً شاگردان بزرگسال پرشماری با سطوح مهارتی بسیار مختلف دارند و مهارت شما را قضاوت نمی‌کنند. پس نگران نباشید و با اعتمادبه‌نفس، به یادگیری خود ادامه دهید. یک مربی خوب، نقاط ضعف نوازندگی شما را تشخیص می‌دهد و بنا بر آنها، برنامه آموزشی و تمرینی ویژه‌ای برای شما تدوین می‌کند.

آموزشگاه موسیقی شهرآوا به عنوان تخصصی ترین مرکز آموزش سازهای کوبه ای و انواع سازهای ایرانی و غربی، در غرب تهران است. آموزشگاه موسیقی شهرآوا با متدهای خاص و مدرسین مجرب، مناسب کودکان و همچنین روش ویژه برای بزرگسالان در آموزش کلیه سازها فعالیت دارد.

آموزش درامز

خرید درامز
آخرین مطالب
مطالب مرتبط
خرید درامز آبی

هنگام خرید درامز به چه نکاتی باید توجه کرد؟

برای هنرجویان موسیقی در تمامی سازها، نخستین چالش انتخاب و خرید ساز مناسب است، و نخستین سوالی که مواجه می شوید این است که چگونه یک ست درامز مناسبی را خریداری کنیم؟

۵ تمرین عالی برای تقویت ریتم در درامز

۵ نکته ضروری و مهم که هنگام یادگیری درامز باید آنها را بدانید. برای تقویت در نواختن درامز اول از همه باید بدانید گرم کردن انگشتان قبل از تمرین و اجرا ضروریست.

خرید درامز

۵ نکته کاربردی تمرین درامز

نکاتی که هنگام تمرین درامز باید بدانید. با رعایت این نکات می تواند به شما کمک کند بهترین نتیجه ی ممکن را از تمرینات خود بگیرید.

آکادمی موسیقی شهرآوا

دپارتمان سازهای کوبه‌ای

Shahravamusic95@gmail.com

۸۸۲۵۱۲۲۲