• تهران، شهرآرا، خیابان آرش مهر، روبروی درب بوستان شهرآرا، پلاک 54
  • شماره تماس 09369851365 _ 88283410 _ 88251222 -021

ویولن

همه چیز درباره ساز ویولن

ویولن یک ساز زهی و آرشه‌ای است که به فرانسوی: violon و انگلیسی: violin گفته می‌شود.

مختصری از تاریخچه ویولن

روایت های مختلفی از پیدایش ویولن وجود دارد. عده ای منشا ساخت آن را اروپا و عده ای دیگر پیدایش آن را به سرزمین های اسلامی تحت سیطره اعراب نسبت می دهند. اما تاریخ نویسان موسیقی متفق القول معتقدند گاسپارو برتولونی از اولین کسانی بود که ویولن را به شکل امروزی اش طراحی و ساخته است. ویولن انواع مختلفی دارد که در ادامه به آن میپردازیم.

قسمت های مختلف ویولن

انواع ساز ویولن

ویولون

قدیمی ترین و کوچکترین شکل از خانواده ویولن است که برای آموزش افراد مبتدی مناسب تشخیص داده می‌شود. نوازندگان برای نواختن معمولا آن را روی شانه چپ خود قرار می‌دهند و با ابزاری به نام آرشه که در دست راست خود دارند شروع به نواختن می کنند.

ویولا (ویولن آلتو)

ویولا یا ویولن آلتو، همانند ویولن در رده سازهای زهی-آرشه‌ای قرار دارد و مشابه ویولن نواخته می‌شود. اما تفاوت آن با ویولن در این است که در پرده پایین‌تری (بم‌تر) نواخته می‌شود. از طرف دیگر آرشه آن نیز کمی وزن بیشتری دارد و دارای سیم‌هایی ضخیم‌تر از ویولن است.

ویولنسل

ویولنسل دارای تفاوت هایی در اندازه، کوک و موقعیت قرارگیری از دو خانواده پیش گفته است. به لحاظ اندازه از ویولون و ویولا بزرگتر و سنگین تر است. برای اجرا و نوازندگی نیز به جای قرار گیری در شانه نوازنده، در بین دو پا قرار میگرد. دسته ی ویولونسل کمی کوتاه تر و کلاف آن بلند تر از ویولون و آلتو است. صدای این ساز در منطقه میانیِ سازهای این خانواده قرار دارد.

انواع ویولن

.ویولن سازی است که نوازنده ی خود را می نوازد!
وحید خرمی
آهنگ ساز و مدرس ویولن
ویولن سخت ترین ساز شناخته شده در جهان است، با این حال بیشترین تکنیک‌های نوازندگی را می‌توان روی آن پیاده کرد. از این رو آموزش ویولن به کسانی که دنبال چالش و لذت در موسیقی هستند توصیه می‌شود.
آرش براتی
موسیقی دان
لذت یادگیری و نواختن ویولن را از دست ندهید. برای آموزش ساز ویولن تماس بگیرید
همه چیز درباره آکاردئون
همه چیز درباره فلوت